Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
18.01.2024 07:55

SR a Rumunsko sa dohodli na spoločnej iniciatíve pri manažmente medveďov


Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)


Slovenská republika podporí návrh Rumunska na zmenu európskej legislatívy, ktorá členským štátom EÚ umožní flexibilne zasahovať do populácie medveďa hnedého. Rumunskú delegáciu o tom v Bruseli informoval minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.


Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.         

Taraba sa v Bruseli zúčastnil na neformálnom rokovaní Rady EÚ pre životné prostredie. Európske inštitúcie sa čoraz častejšie zaoberajú aktívnym manažmentom veľkých šeliem, píše MŽP SR.

Európska komisia vlani v decembri predložila návrh na preklasifikovanie vlkov z vysoko chránenej šelmy do nižšej kategórie. Populácia týchto zvierat v EÚ dosiahla viac než 20.000 jedincov.

Taraba uviedol, že v prípade oboch šeliem sa spustila neopodstatnená a nevedecká "hystéria". "Ak chce Európska komisia a jednotlivé štáty EÚ riešiť vlky, je potrebné riešiť v niektorých štátoch aj medvede," povedal.         

SR podľa jeho slov aj preto podporuje návrh Rumunska, ktorý umožní efektívne zásahy do populácie medveďa. Zohľadňovať sa bude situácia každého členského štátu. "Cieľom je zachovať priaznivý stav populácie tejto šelmy, ktorá však nemôže ohrozovať bezpečnosť obyvateľov v intravilánoch našich miest a obcí," zdôraznil Taraba.         

Minister rumunskú delegáciu informoval o pripravovanej efektívnej eliminácii všetkých medveďov v intravilánoch slovenských miest a obcí. Odlov medveďov v intravilánoch sa bude realizovať v podobe udelenia výnimiek na nepoľovnú plochu s výskytom medveďa. Tie budú mať v kompetencii príslušné okresné úrady, ktoré najlepšie poznajú miestne podmienky. Envirorezort rovnako aktualizuje program starostlivosti o medveďa hnedého, na ktorého príprave budú participovať odborníci v danej oblasti.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2019
MŽP SR: Povolené odstrely medveďov v minulosti situáciu zásadne nezmenili
Ministerstvo životného prostredia za posledné roky prispelo vo Vysokých Tatrách na vybudovanie kontajnerových stojísk celkovou sumou 1,4 milióna eur. Tvrdí to MŽP v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu zástupcov samosprávy vo Vysokých Tatrách.
viac
21.04.2021
Nové programové vyhlásenie vlády podporí budovanie zelenšej ekonomiky
Nové programové vyhlásenie vlády podporí budovanie zelenšej a odolnejšej ekonomiky voči zmene klímy. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj po prvom zasadnutí Rady vlády SR pre Európsku zelenú dohodu.
viac
21.04.2021
Plán na dočerpanie eurofondov v 2021-2022
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predstavilo nový plán krízového manažmentu a 8 pilierov zvýšeného dohľadu nad eurofondami. Podľa rezortu, je veľmi dôležité, aby rezorty a samospráva mali vytvorené zásobníky dobre pripravených projektov.
viac
17.06.2021
Zasadala Rada partnerstva pre integrovaný územný rozvoj BSK
V stredu 16. júna zasadla v priestoroch Úradu BSK už po štvrtýkrát Rada partnerstva pre integrovaný územný rozvoj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %