Ilustračná koláž
Združenie miest a obcí Slovenska na prelome mája a júna zrealizovalo prieskum, ktorý sa venoval medziobecnej spolupráci. Postoje miestnych samospráv ukazujú, že samosprávy vidia v spolupráci prínos a výhody.
Respondenti na otázku „Vidíte prínos v medziobecnej spolupráci?“ odpovedali kladne a to na úrovni 73,8 %. Celkovo 22,3 % sa nevedelo vyjadriť a 3,9 % v medziobecnej spolupráci nevidí prínos. Z tejto skupiny miest a obcí vidí takmer 44 % prínos v ekonomických aspektoch, ďalších 22,4 % v sociálnych ako tvorba pracovných miest a takmer 30 % v efektivite a tiež úsporách z rozsahu.
Až 73,6 % respondentov uviedlo, že cítia potrebu mať viac informácií k formám a podpore medziobecnej spolupráce, ďalších 15,5 % necíti potrebu ďalších informácií a 10,9 % respondentov sa nevedelo vyjadriť. Zároveň ako najvážnejšie dôvody nespolupráce s inými obcami uviedli chýbajúcu podporu či už ekonomickými nástrojmi, alebo aj poskytovaním metodickej pomoci a právneho servisu.
Tieto údaje dokazujú, že samosprávy vidia v spolupráci pomoc. Je zrejmé, že podpora medziobecnej spolupráce môže kvalitatívne pripraviť územie na tzv. SMART regióny, ktoré treba vnímať ako komplexné, udržateľné a koordinované riešenia v prostredí viacerých kooperujúcich obcí.
Výber miest a obcí sa uskutočnil na štatistickom princípe zohľadňujúcom veľkostnú kategóriu samosprávy. Do prieskumu bolo zaradených 468 samospráv, z ktorých na anketové otázky reagovalo 413. Prieskum bol realizovaný v období od 21. mája do 15. júna 2018. Po zbere sú výsledky prieskumov spracované ako podklady na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý realizujeme vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.