Streda 08.02.2023
Dnes má meniny 
Zoja
°C
19.01.2023 03:20

Spišský hrad vlani navštívilo 118 000 turistov, ide o mierny pokles


Spišský hrad.


Spišský hrad vlani navštívilo viac ako 118.000 turistov, v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles. Uviedla to zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea - SNM v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.


Dôvodom je obmedzená prevádzka, keďže horná časť hradu je pre rekonštrukciu uzavretá.

"Išlo o predvídateľný a pochopiteľný pokles, bolo to na úrovni cca 3000 návštevníkov. Horný hrad nemohol byť otvorený z dôvodu rekonštrukčných prác. Tie síce neprebiehali, avšak išlo o stavenisko, ktoré nemohlo byť sprístupnené verejnosti. Preto sme sa v sprístupnených priestoroch snažili ponúknuť návštevníkom novo inštalované expozície hradnej mučiarne vo veži na dolnom nádvorí, hradnej kuchyne a dejín hradu na strednom nádvorí a pripraviť podujatia a programy, ktoré im spríjemnili a spestrili pobyt na hrade," uviedla Uharčeková Pavúková. Dodala, že minulý rok sa na Spišský hrad po dvoch pandemických rokoch opäť vrátili turisti z Česka, Poľska a Maďarska, ktorí tvorili prevažnú väčšinu návštevníkov.

Na hrade sa už teraz pripravujú aj na novú sezónu, v rámci podujatí chystajú najmä osvedčené koncepty. "Návštevníci sa môžu tešiť na Otvorenie letnej sezóny v máji, Leto na hrade, Divadelné piatky, Školu princezien Hradohranie ale aj novinku z minulého roka Spišský hrad na tanieri - gastropotulky históriou. Naším hlavným programom budú Tajomné noci so živými sochami," vymenovala Uharčeková Pavúková. V tomto roku opäť sprístupnia dolné a stredné nádvorie a po prvýkrát aj druhú obrannú vežu dolného nádvoria. V nej by mala byť inštalovaná hradná zbrojnica.

V tomto roku chcú opäť pristúpiť aj k rekonštrukčným prácam na hornom hrade. "Do konca januára by malo byť vyhlásené nové verejné obstarávanie a po vybratí nového dodávateľa bude do desiatich dní podpísaná zmluva a môže sa pristúpiť k obnoveniu prác. Tento proces je v kompetencii generálneho riaditeľstva Slovenského národného múzea," dodala.

V súčasnosti je hrad zatvorený, opäť ho pre verejnosť otvoria podľa poveternostných podmienok zrejme počas Veľkej noci.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.01.2022
Návštevnosť kežmarského hradu vlani prekročila hranicu 32 000
Prevažovali návštevníci zo Slovenska, prišli však aj hostia z Českej republiky a Nemecka.
viac
05.04.2022
Po zimnej prestávke sa opäť otvoria brány Spišského hradu
Po zimnej prestávke sa už onedlho opäť otvoria brány Spišského hradu pre verejnosť. Dáša Uharčeková Pavúková z oddelenia komunikácie Spišského múzea v Levoči informovala, že hrad bude otvorený od 14. apríla.
viac
09.01.2023
Hrad a skanzen vlani navštívilo viac ako 182 000 turistov
Hrad a skanzen v Starej Ľubovni počas minulého roka navštívilo viac ako 182 000 platiacich turistov. Potvrdil to riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík s tým, že v porovnaní s rokom 2021 ide o nárast o zhruba 20 000 návštevníkov.
viac
01.02.2023
Trenčiansky hrad prilákal v minulom roku viac ako 145 000 návštevníkov
Historické objekty Trenčianskeho múzea v Trenčíne prilákali v minulom roku 173 429 návštevníkov. Po roku 2019 je to druhý najlepší výsledok, vtedy pobočky múzea navštívilo o 2036 návštevníkov viac.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %