Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
14.01.2022 03:20

Návštevnosť kežmarského hradu vlani prekročila hranicu 32 000


Kežmarský hrad.


Prevažovali návštevníci zo Slovenska, prišli však aj hostia z Českej republiky a Nemecka.


"Obávali sme sa, ako celý rok dopadne vzhľadom na pandémiu, ale aj na ten prepad, ktorý sme zaznamenali medzi rokmi 2019, kedy sme mali 51 000 návštevníkov a 2020, kedy sme klesli približne o 40 percent. Ale nebolo to až také zlé, ako sme očakávali. Dokonca v porovnaní s rokom 2020 sme vlani mali mierny nárast o päť percent," priblížila riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.

Dodala, že prevažovali návštevníci zo Slovenska, prišli však aj hostia z Českej republiky a Nemecka. Na hrade stále pociťujú výpadok poľských turistov, ktorí v minulosti chodili vo veľkých počtoch. "Tí k nám prestali chodiť kvôli opatreniam a je to cítiť," skonštatovala Cintulová. Múzeum sa v súvislosti s prísnymi opatreniami snažilo prostredníctvom svojej webovej stránky časť expozícií a niektoré aktivity prezentovať aj v online priestore.

"Plán činnosti na tento rok je veľmi ťažké pripraviť, keďže nevieme, čo bude. Predovšetkým sa stále snažíme meniť expozície, aby sme prilákali nových návštevníkov, ale zároveň priniesli niečo nové pre tých, ktorí sa k nám vracajú," dodala riaditeľka. Vlani sa tak podarilo kompletne reinštalovať vďaka cezhraničnej spolupráci s Poľskom expozíciu venovanú histórii Kežmarku. Nachádza sa tam nový informačný kiosk a pribudli aj zrekonštruované historické odevy významných osobností mesta. "V tomto trende by sme chceli pokračovať aj naďalej a reinštalovať expozíciu venovanú 19. storočiu. Chceme ju doplniť o nové exponáty a vystavené prvky v rámci finančných možností vynoviť," doplnila Cintulová.

Výstavná sieň múzea je momentálne uzavretá, vystavovať by chceli začať od mája. Okrem iného pripravujú koncerty, divadelné predstavenia, či premietanie filmov na nádvorí hradu. Riaditeľka verí, že sa ich podarí zorganizovať aj keď budú platiť isté obmedzenia. "Máme aj nové projekty, napr. stredoveký večer, chystáme sa na tradičné otvorenie letnej turistickej sezóny, nemôže chýbať noc múzeí a galérií, či noc literatúry. Predpokladám, že sa podarí oprášiť aj festival študentstva. Veľkým otáznikom ostáva festival Európske ľudové remeslo, ktorý sa už dva roky po sebe nekonal. V rámci neho by mali byť divadelné predstavenia práve v priestoroch nášho hradu," priblížila plány Cintulová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2019
Návštevnosť hradu každoročne stúpa, letnú sezónu hodnotia pozitívne
Návštevnosť Múzea v Kežmarku i miestneho hradu každoročne stúpa a inak tomu nie je ani tento rok. Len nedávno slávnostne ukončili na hradnom nádvorí hlavnú letnú sezónu a čísla návštevnosti sú podľa riaditeľky múzea Eriky Cintuľovej pozitívne.
viac
31.12.2020
Mesto hodnotí tento rok z pohľadu investícií ako úspešný
Mesto Lipany hodnotí tento rok napriek okolnostiam v súvislosti s koronakrízou ako úspešný. Ako uviedol jeho primátor Vladimír Jánošík, očakával väčšie výpadky v podielových daniach, ktoré sa podľa jeho slov našťastie nenaplnili.
viac
22.11.2021
Spišský hrad navštívilo počas letnej sezóny takmer 122 000 ľudí
Dokopy 121.652 ľudí navštívilo Spišský hrad počas uplynulej letnej turistickej sezóny, podstatnú časť tvorili domáci turisti. Povedala to Mária Novotná, riaditeľka Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči.
viac
05.01.2022
Oravský hrad počas minulého roka navštívilo takmer 113 000 turistov
Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v roku 2021 navštívilo 181.037 domácich a zahraničných turistov. Najnavštevovanejšími expozíciami múzea boli Oravský hrad v Oravskom Podzámku a Oravská lesná železnica neďaleko obce Oravská Lesná.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %