Ilustračná snímka
Už po tretíkrát boli na Slovensku ocenené obce a mestá, ktoré sa môžu tešiť z označenia Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom. Za rok 2017 ho udelili mestu Spišská Belá a obci Heľpa.
„Komunita, ktorá je skutočne priateľská k deťom a mladým ľuďom, sa ich snaží nielen počúvať, ale aj skutočne vypočuť a spoločne s nimi hľadá riešenia na naplnenie ich potrieb," uviedol správca Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo.
Cieľom programu je budovanie takých komunít, ktoré zohľadňujú potreby najmladšej generácie, pýtajú sa na jej názory a umožňujú jej spolupodieľať sa na plánovaní a realizácii aktivít v komunite. Označenie sa udeľuje samosprávam, ktoré v predchádzajúcom roku systematicky pracovali na tom, aby zlepšili podmienky života detí a mladých ľudí a zapájali ich do verejného života. Slávnostné vyhlásenie ocenených sa aj tento rok uskutočnilo počas galavečera na sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré je spolu s Nadáciou pre deti Slovenska a Komunálnou poisťovňou partnerom programu.
„Skúsenosti a poznatky úspešných európskych miest nám ukazujú, aký dôležitý je ľudský rozmer rozvojového snaženia miest budujúcich modernú a progresívnu komunitu. Nemalo by to byť len o technických riešeniach a modernizácii, ale aj o podpore najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Podpora detí a mládeže má aj v tomto duchu nesporne veľkú perspektívu, je vzorom a výzvou aj pre slovenské mestá a obce, ktoré by mali svojim mladým ľuďom venovať väčšiu pozornosť," povedal na margo ocenení Štefan Bieľak, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň primátor Spišskej Belej.
Mesto Spišská Belá, ktoré reálne zapája deti a mladých ľudí do komunitných aktivít, vytvorilo pozíciu pracovníka s deťmi a mládežou ako dôležitý prvok pre systematickú prácu v tejto oblasti a zriadilo moderný mládežnícky klub Face. Ocenenie Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom získala aj obec Heľpa. „Tá dokázala spojiť rozličných aktérov v komunite a nájsť efektívne riešenia ako reagovať na potreby detí a mladých ľudí vo svojom každodennom fungovaní aj v obmedzených podmienkach menšej samosprávy," dodal Gallo s tým, že ocenení okrem spomínaného titulu získali aj finančnú odmenu v hodnote 3000 eur na ďalší rozvoj.
„Veríme, že ocenení a ich aktivity spolu s deťmi a mladými ľuďmi budú dobrým príkladom pre ostatné obce a mestá na Slovensku ako prispievať ku kvalite života detí a mladých ľudí v samospráve, ktoré sa opäť o rok budú môcť uchádzať o toto ocenenie," uzavrel Gallo.