Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
04.10.2021 04:50

ŠOP vyzýva ľudí k zlikvidovaniu inváznych zlatobylí na svojich pozemkoch


Zlatobyľ, ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny.sk


Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR vyzýva ľudí k zlikvidovaniu zlatobylí na svojich pozemkoch. Ide o nepôvodné invázne druhy rastlín, ktoré sa do Európy rozšírili zo Severnej Ameriky. Informuje o tom na webovej stránke.


Zlatobyle rozkvitajú na konci leta a začiatku jesene a podľa ochranárov obsadzujú nové územia. Postupne v priebehu rokov sa rozrastú a vytvoria rozsiahle plochy, ktoré sa práve v tomto období zmenia na "žlté polia". "V prípade ich masového rozšírenia významne menia charakter biotopov, ohrozujú pôvodné druhy rastlín," podotýkajú ochranári.       

Invázne šíriace sa druhy rastlín rastú na územiach, ktoré sa neudržiavajú kosením alebo pastvou. V tejto súvislosti ŠOP vyzýva vlastníkov pozemkov a samosprávy k pokoseniu týchto plôch práve v období, kým zlatobyle nezačnú vytvárať semená a nedôjde k rozšíreniu na ďalšie plochy. "Kosenie či mulčovanie porastov zlatobyle v čase pred kvitnutím rastlín je najúčinnejším spôsobom zamedzenia ich ďalšieho šírenia," tvrdia ochranári.         

Nepôvodné invázne rastliny môžu mať negatívny vplyv na zdravie ľudí. ŠOP uvádza, že samotná zlatobyľ obsahuje silný peľový alergén, ktorý spôsobuje citlivým osobám zhoršenie peľových alergií. "V prípade umiestňovania včelstiev v blízkosti zakvitnutých porastov zlatobylí, kedy by bol zber z týchto druhov hlavnou zložkou medu, sa tak alergén môže vyskytovať aj priamo v mede," upozorňuje.       

Invázne druhy rastlín boli najčastejšie podľa ŠOP dovezené ako okrasné alebo medonosné rastliny, ktoré sa z parkov a iných výsadieb začali rýchlo šíriť do okolia a obsadzovať nové plochy. Viaceré druhy sú v súčasnosti popri vodných tokoch, cestách, železniciach, na opustených priestranstvách a nezriedka zasahujú aj do pôvodných rastlinných spoločenstiev. Do zoznamu inváznych nepôvodných druhov rastlín patrí napríklad aj glejovka americká, bolševník obrovský či pohánkovec japonský.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2018
Komárno finančne podporí projekty zamerané na zlepšenie kvality života
Mesto Komárno vo svojom rozpočte na rok 2018 schválilo 10 000 eur na financovanie projektov, ktorých cieľom je zlepšenie kvality života, životného prostredia a ochrana prírodných hodnôt.
viac
16.11.2019
ŠOP spustila finančné dotácie pre projekty na ochranu prírody
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spustila na rok 2020 dotácie pre Program ochrany prírody. Maximálna výška dotácie je 5000 eur pre fyzické osoby, obce, občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie.
viac
09.11.2020
SVP a ŠOP chcú užšie spolupracovať
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chcú užšie spolupracovať.
viac
22.12.2020
Správa TANAP-u rešpektuje posun zonácie na budúci rok
Správa Tatranského národného parku (TANAP) rešpektuje rozhodnutie vlády o posunutí zonácie na budúci rok. Mesto Vysoké Tatry to považuje za "ďalší odklad pravidiel".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %