Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
03.03.2021 11:20

Slovník hybridných hrozieb je dostupný pre verejnosť


Snímka zdroj: (NBÚ).


Národný bezpečnostný úrad spolupracoval na vytvorení krátkeho slovníka hybridných hrozieb. Zoznam relatívne neznámych výrazov má slúžiť najmä verejnosti pre lepšiu orientáciu v tejto zložitej a často mätúcej problematike. Podobná pomôcka dlhodobo chýbala aj ostatným štátnym inštitúciám či médiám.


Terminologický slovník je výsledkom iniciatívy Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC), zriadeného pod hlavičkou Slovenskej informačnej služby (SIS). V jeho štruktúre pôsobí aj NBÚ. Zoznam odborných aj ľudovejších výrazov z oblasti hybridných hrozieb a dezinformácií datuje svoj vznik do obdobia uplynulých mesiacov, finálnu podobu nadobudol na prelome rokov.

Slovník vysvetľuje jednotlivé pojmy, často prevzaté z angličtiny, aj na konkrétnych príkladoch z praxe. Jednotlivé výrazy majú svoj pôvod najčastejšie v online priestore a ich definíciám sa venovali bezpečnostné zložky aj odborníci po celom svete.

Slovensko dlhodobo venuje zvýšenú pozornosť tejto problematike. NBÚ ešte v lete 2020 zriadil Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie ako druhé na Slovensku po ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Aktívne sa podieľalo aj na tvorbe slovníka.

Nájdete ho aj na tomto odkaze.

Autor: (NBÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.07.2017
Rezort vnútra chystá opatrenia na systematický boj proti extrémizmu
Ministerstvo vnútra (MV) SR plánuje do roku 2023 znížiť negatívne vplyvy radikalizovaných a extrémistických skupín v spoločnosti. Rovnako mieni znížiť počet zistených priestupkov a trestných činov súvisiacich s radikalizmom a extrémizmom. To by chcelo stihnúť do roku 2021.
viac
18.06.2020
Ochrana mestských infraštruktúr a služieb pred počítačovými hrozbami
Európska komisia (16. 6.) oznámila, že prostredníctvom programu Horizont 2020 poskytne viac ako 38 miliónov EUR na podporu niekoľkých inovačných projektov v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry pred počítačovými a fyzickými hrozbami a na zvýšenie inteligentnosti a bezpečnosti miest.
viac
16.09.2020
ITAPA vyhlásila súťaž Cena ITAPA 2020
ITAPA vyhlasuje už 19. ročník prestížnej súťaže Cena ITAPA, ktorá je každoročnou súčasťou Medzinárodného kongresu ITAPA. Uzávierka prihlášok je 1. októbra 2020.
viac
03.11.2020
SR prijala po útoku vo Viedni bezpečnostné opatrenia
Už hodinu po útoku boli prijaté opatrenia na Slovensku. Vykonávané sú kontroly na hraniciach a na strategických miestach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %