Sobota 27.07.2024
Dnes má meniny 
Božena
°C
12.08.2021 11:50

Slovensko nemá jasný plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality


Ilustračná snímka: (tasr).


Slovensko nemá jasný plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V klimatických opatreniach postupuje chaoticky a bez jasnej stratégie. Téma klimatickej zmeny si vyžaduje politickú pozornosť celej vlády a kľúčových rezortov. Tvrdí to deväť enviroorganizácií, venujúcich sa ochrane klímy.


Vláda by podľa Lucie Szabovej zo Znepokojených matiek mala zaujať rozhodný a jasný postoj ku klimatickej zmene a podľa neho následne aj konať. „Bez toho sa nevieme spoľahnúť, že Slovensko bude na európskej úrovni dostatočne podporovať klimatické opatrenia a politiky. Rovnako to spôsobuje chaotické situácie, keď na jednej strane deklarujeme snahu o znižovanie emisií a na druhej podporujeme a rozvíjame plynové projekty, ktoré podľa najnovších informácií významne zvyšujú globálne emisie skleníkových plynov,” povedala Szabová s tým, že takéto situácie sa dejú pravidelne.

Organizácie tvrdia, že je nevyhnutné postupovať rýchlo, koordinovanie a systematicky. Sú podľa nich opatrenia, ktoré vie Slovensko robiť hneď a sú také, na ktoré sa musí začať pripravovať.

„Hlavným cieľom Slovenska by malo byť znižovanie emisií, nielen adaptácia na zmenu klímy. Opatrenia na znižovanie emisií by sa mali diať súčinne vo viacerých oblastiach, podľa komplexného plánu s dôrazom na tie s najväčším efektom,” hovorí Oto Hudec z iniciatívy Nestrácajme čas. Dodáva, že zabúdať by sa nemalo ani na sociálny aspekt, pretože klimatická kríza najviac zasiahne ekonomicky najslabšie a znevýhodnené skupiny obyvateľstva.

Riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť Katarína Nikodemová poukázala na neaktuálnosť nízkouhlíkovej stratégie a integrovaného národného energetického a klimatického plánu.

Envirorezort avizuje prípravu Akčného plánu adaptácie SR na zmenu klímy a tiež klimatický zákon, ktorý má doviesť Slovensko do éry uhlíkovej neutrality a previesť ho obdobím zmeny klímy.

Najnovšiu správu o hodnotení vplyvov globálneho otepľovania zverejnila Medzivládna komisia pre zmenu klímy (IPCC). Vyplýva z nej, že priemerná celosvetová teplota sa do roku 2030 môže zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia, čo je o desať rokov skôr, ako uvádzali predchádzajúce predpovede. Údaje podľa expertov ukazujú, že otepľovanie sa v uplynulých rokoch ešte zrýchlilo. Ministerstvo životného prostredia v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP). Pracuje aj na zákone o klíme, ktorý má Slovensku pomôcť zbaviť sa emisií, spôsobujúcich globálne otepľovanie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Envirorezort predstavil nízkouhlíkovú stratégiu
Náklady na rapídne znižovanie emisií skleníkových plynov budú predstavovať 1,8 % HDP ročne do roku 2040. Boj proti zmene klímy však prináša nevyčísliteľné zdravotné, environmentálne a ekonomické benefity.
viac
07.04.2021
Dosiahnutie uhlíkovej neutrality transformáciou energetického sektora
O dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050 a nevyhnutnosti krokov k naplneniu tohto cieľa sa 31. marca 2021 diskutovalo na prestížnom on-line samite.
viac
12.08.2021
2000 stromov pre Slovensko
Environmentálny projekt Recyklohry a Zelený vzdelávací fond zapojil žiakov, študentov, učiteľov, rodičov a samosprávy do výsadby stromov. Dve tisícky vysadených stromov ozdravia Slovensko aj napriek online výučbe.
viac
30.08.2022
BSK vypracoval katalóg adaptačných opatrení na zmeny klímy pre samosprávy
Širší pohľad na tému adaptácie na dosahy zmeny klímy na lokálnej úrovni prináša katalóg adaptačných opatrení pre mestá a obce Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Má byť akýmsi sprievodcom, ktorý má pomôcť či poradiť pri znižovaní nepriaznivých dôsledkov zmeny klímy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %