Utorok 02.06.2020
Dnes má meniny 
Xénia, Oxana
°C
14.05.2020 01:15

Slovensko by malo zvýšiť podiel chránených území


Chránené územia Slovenska. Snímka zdroj: (enviroportal.sk).


Ak chce Slovensko zachovať pôvodnú biodiverzitu a chce mať národné parky spĺňajúce medzinárodné štandardy, musí sa podiel chránených území zvýšiť. Uviedol to Marián Jasík z občianskeho združenie Prales.


„Treba posilniť ochranu v parkoch a doplniť ochranu tých biotopov, ktoré dodnes nie sú chránené, alebo sú chránené nedostatočne. Sú to napríklad nížiny a pahorkatiny, kde je prísne chránených území veľmi málo. Sú to aj lužné lesy, dubiny, nižšie polohy bukových lesov,” približuje Jasík. Snahou by malo byť aj obnoviť prirodzenú dynamiku riečnych ekosystémov.

Pri prehodnotení chránených území by sa podľa Jasíka mala uprednostniť kvantita pred kvalitou. „V súčasnosti je ich podiel na výmere Slovenska pomerne vysoký, ale väčšina z nich je chránená len na papieri,” hovorí Jasík. To, či bude podiel prísne chránených území 4,8 alebo 5,5 percenta z výmery štátu, by malo byť zhodnotené odborníkmi, dodal.

Záväzok päťpercentného podielu bezzásahových území chýba Jasíkovi v programovom vyhlásení vlády. „Očakával by som, že za štyri roky sa to stihnúť dá,” podotkol.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.01.2017
Cez Slovensko bolo presídlených vyše 1 000 utečencov
Už vyše 1 000 utečencov bolo presídlených od roku 2009 cez Núdzové tranzitné centrum v Humennom do Spojených štátov, Kanady a Nórska s pomocou Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a jej partnerov.
viac
29.08.2017
Nórsky projekt zveľadil slovensko – ukrajinské pohraničie
Podstatná časť finančnej podpory sa sústredila do Národného parku Poloniny, potom do Užanského národného prírodného parku na Ukrajine a sčasti aj do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na východe Slovenska.
viac
06.12.2017
Nad štátnymi pozemkami v bezzásahových územiach by prevzali správu národné parky
Ministerstvo životného prostredia posledné mesiace intenzívne pracuje na posilnení ochrany prírody. Na neformálnych raňajkách s novinármi to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos. Zároveň predstavil ciele envirorezortu.
viac
28.02.2020
Ochranári z TANAP-u a PIENAP-u sa zapojili do sčítavania vtáctva
Ochranári z Pieninského národného parku (PIENAP) a Tatranského národného parku (TANAP) sa zapojili do tohtoročného zimného sčítavania vodného vtáctva. To sa zameriava na zistenie početnosti nehniezdnych populácií vodných a na vodu viazaných jedincov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.89 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %