Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
29.12.2018 12:25

Signatári petície za záchranu Kuneradského zámku žiadajú vládu o pomoc


Na snímke Kaštieľ Kunerad v obci Kunerad pri Rajeckých Tepliciach (okres Žilina) po požiari, ktorý hasili hasiči od raňajších hodín v sobotu 20. októbra 2018. Autor: TASR, Erika Ďurčová


Petíciu za záchranu Kuneradského zámku s takmer 3500 podpismi odovzdali v piatok jej signatári na Úrade vlády SR v Bratislave. Žiadajú v nej vládu, aby začala bezodkladne konať vo veci obnovy vyhoreného zámku Kunerad v obci Kunerad v okrese Žilina.


TASR o tom informoval jeden z iniciátorov petície Miroslav Bellan. Signatári v petícii žiadajú, aby vláda určila osobu alebo orgán, ktorý dokáže odstrániť prípadné problémy v komunikácii medzi majiteľom zámku a Krajským pamiatkovým úradom v Žiline. "Zároveň žiadame vyčleniť finančné prostriedky z dostupných zdrojov vlády SR, Ministerstva kultúry SR, prípadne ďalších zdrojov na okamžité a nevyhnutné ošetrenie ďalších škôd spôsobených poveternostnými vplyvmi. V prípade, že zámok Kunerad nie je možné zachrániť iným spôsobom, žiadame zvážiť jeho vyvlastnenie do majetku kompetentných orgánov SR a jeho následnú záchranu," uvádza sa v petícii.

"Vláda a ministerstvo kultúry v súlade s platnou legislatívou SR nemôžu vstupovať do majetkovoprávnych vzťahov súkromných osôb v žiadnej podobe, ani vo forme investícií verejných prostriedkov. Petíciou sa môžeme zaoberať až po jej doručení na Ministerstvo kultúry SR," uviedol v stanovisku komunikačný odbor ministerstva.

Podpisy pod petíciu nazbierali podľa Bellana na internete alebo osobne zhruba za tri týždne. "Dnes sme ich odovzdali na Úrade vlády SR a adresovali sme ich do rúk predsedu vlády SR. Teraz nám už nezostáva asi nič iné len modlitba za to, aby bola naša petícia vyslyšaná. A aby sa konečne začalo niečo diať s Kuneradským zámkom. Niečo naozaj prevratné, pretože zámok v stave, v akom je dnes, už dlho naozaj nevydrží," povedal Bellan.       

Petíciu iniciovali obyvatelia Rajeckej doliny po poslednom požiari Kuneradského zámku 20. októbra 2018. Požiar, ktorý nahlásili v sobotu 20. októbra krátko pred piatou hodinou ráno, likvidovalo takmer 40 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. "Požiar strechy sa nám aj pomocou výškovej techniky podarilo lokalizovať až po 3,5 hodine, následne hasiči začali rozoberať strešnú konštrukciu a likvidovať lokálne ohniská," povedal na mieste požiaru riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak s tým, že v budove sa zrútili stropy a má narušenú statiku.       

Majiteľ zámku - Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice podal podľa PR manažéra Jozefa Korbela po poslednom požiari trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci. "Lebo sme našli stopy, že požiar bol založený úmyselne. Špekulácie niektorých neprajníkov o tom, že sme si ho dali podpáliť sami, sú totálne hlúposti. Nemali sme ho poistený, ani nám ho už nechceli poistiť, keď pred ôsmimi rokmi vyhorel. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme už do zámku nemali záujem investovať. Je však potrebné povedať, že cieľ máme naďalej rovnaký - zámok sa chceme pokúsiť zachrániť či už odpredajom, alebo iným spôsobom," uviedol Korbel.       

Požiar strechy na Kuneradskom zámku vypukol aj 10. marca 2010 a likvidovali ho hasiči zo Žiliny, Rajca, Bytče, Čadce, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a zo Strednej školy požiarnej ochrany. Expertízna skupina HaZZ presnú príčinu požiaru nezistila.       

Zámok Kunerad, ktorý leží približne dva kilometre za obcou, je momentálne v súkromných rukách. Postavili ho v roku 1916 v secesnom slohu. Počas Slovenského národného povstania v ňom sídlil štáb partizánskej brigády, v roku 1944 ho vypálili fašistické vojská. Po roku 1945 ho zrekonštruovali a opravili. Od roku 1974 slúžil na liečebné účely.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2016
Petíciu za zachovanie ostrova Sihoť podpísalo viac ako 2000 ľudí
Petíciu za zachovanie bratislavského ostrova Sihoť ako významného, strategického a najstaršieho vodárenského zdroja podpísalo za prvé tri dni od jej spustenia viac ako 2000 ľudí.
viac
26.04.2017
Vláda uvoľnila na pomoc obciam postihnutým mimoriadnymi udalosťami 624 257 eur
Štát pomôže obciam pri úhrade výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnych situácií, ktorým čelili v roku 2016. Vláda dnes (26. 4. 2017) celkom na tento účel uvoľnila 624 257 eur.
viac
22.10.2020
Schválená novela zákona „zachraňuje“ OOCR
V súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR včera schválila novelu zákona o cestovnom ruchu v skrátenom legislatívnom konaní.
viac
25.01.2024
Hodinky, ktoré zachraňujú život. Zabezpečia pomoc v krízovej situácii
Nejedenkrát sa asi každý z nás ocitol v situácii, kedy potreboval pomoc. Avšak nie všetci, najmä seniori, si vedia hneď pomôcť a poradiť. BSK vstúpil do pilotného projektu, kde hrajú primárnu úlohu monitorovacie hodinky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %