Ilustračná snímka.
Rovnako ako pri všetkých zložkách komunálnych odpadov (KO) aj pri triedení biologického odpadu platí, že čím viac zo zmesového odpadu umiestnime do hnedých kontajnerov alebo do kompostovísk, tým menej KO bude musieť skončiť na skládke či v spaľovni.
Je dôležité zdôrazniť, že hnedý kontajner (nádoba) nie je kompostovisko!
Čo do hnedého kontajnera patrí?
Určite biologicky rozložiteľné zvyšky z ovocia a zeleniny (vrátane zhnitého), ale aj čajové vrecúška, kvety, odpad z verejnej zelene, lístie, tráva, záhradný odpad, vrátane buriny. A takisto odrezky zo stromov, konáre, piliny, drevná štiepka, hobliny. Do hnedých kontajnerov (nádob) vhadzujeme bioodpad bez plastových vriec či tašiek.
Čo do bioodpadu nepatrí?
Rozhodne nie mäso a potraviny živočíšneho pôvodu, uhynuté zvieratá, časti zvierat z domácich zakáľačiek, exkrementy hospodárskych zvierat a podobne. A, prirodzene, nie stavebný odpad, cigaretové ohorky, kamene, obväzy a podobne.
Prednosti kompostovania
Kompostovanie sa považuje nielen za najlacnejšiu, ale aj za najprirodzenejšiu, najneškodnejšiu či najužitočnejšiu formu nakladania s bioodpadom. Kompostoviská ľudia (hlavne v záhradách) po stáročiach zvládali.
Čo do kompostu nepatrí?
Popri zvyškoch potravín živočíšneho pôvodu ani napríklad čerstvo chemicky ošetrený odpad rastlinného pôvodu , nehovoriac o toxických a problematických látkach ako farby, lieky, batérie, sklo, plast a podobne.
Hrozbou kompostovísk sú aj chorobami napadnuté časti rastlín.
(Poznámka: Pokiaľ ide o miešanie rastlinného bioodpadu s kuchynským rastlinno-mäsovým odpadom v kompostoviskách, je nateraz potrebné riadiť sa a rešpektovať špecifiká a možnosti tej-ktorej obce a jej zbernej spoločnosti s ohľadom na ďalšie možnosti spracovania.)