Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
21.10.2019 03:05

Sereďská samospráva chce dať kaštieľ do prenájmu


Kaštieľ v Seredi - národná kultúrna pamiatka - bývalý šintavský vodný hrad. Snímka zdroj: muzeum.sered.sk


Osem mesiacov majú eventuálni záujemcovia na to, aby zvážili vstúpenie do verejnej súťaže o prenájom kaštieľa v Seredi.


Samospráva mesta ňou robí ďalší pokus na zachránenie národnej kultúrnej pamiatky - bývalého šintavského vodného hradu, nakoľko, ako uviedol pre TASR viceprimátor Ľubomír Veselický, dostatočnými prostriedkami nedisponuje. Uzávierka súťaže je 30. júna 2020.       

"Štyri roky sme žiadali o grant, nemali sme šťastie. Preto sme predostreli mestskému zastupiteľstvo návrh na prenájom a poslanci s tým súhlasili," konštatoval viceprimátor. Pre potreby nájmu je objekt kaštieľa rozdelený na tri časti, pričom bastión, ktorý sa podarilo čiastočne mestu opraviť, je vyňatý. V ňom sa sporadicky konajú kultúrne akcie mesta.       

"Celková plocha kaštieľa je viac ako 5000 m2, využitie takej plochy nie je v našich silách a ani ju nepotrebujeme," uviedol Veselický. Zámer nového využitia musí byť v súlade s požiadavkami pamiatkarov a územným plánom mesta. Mesto počíta s tým, že v nájme zohľadní investície, ktoré nájomcovia budú musieť do objektu vložiť, nakoľko je v dezolátnom stave.

Klasicistický kaštieľ v Seredi vznikol ako hrad na križovatke ciest pri dôležitom prechode cez rieku Váh. Bol kráľovským majetkom a sídlom hradného panstva. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1177. V prvej polovici 15. storočia sa v ňom často zdržiaval uhorský a český kráľ Žigmund Luxemburský. Od roku 1523 bol majiteľom hradu a rozsiahleho panstva Šintava Alexej Thurzo, ktorý v ňom zriadil správu feudálneho domínia. V roku 1642 sa stali majiteľmi Esterházyovci a začali s postupnou prestavbou na kaštieľ, dokončil ju v roku 1841 Karol Esterházy. V roku 1945 ho získal československý štát. V súčasnosti je v havarijnom stave.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.05.2016
V Šimonovanoch otvorili jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku
Vodný hrad v Partizánskom, jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku svojho druhu, slávnostne otvorili a sprístupnili verejnosti.
viac
29.05.2019
Pozostatky predchodcu holíčskeho kaštieľa prekvapili archeológov
Nečakane dobre zachovanú sústavu múrov a pilierov z obdobia stredoveku a novoveku odhalili práce na inžinierskych sieťach v kaštieli v Holíči. Archeológovia v nich identifikovali predchodcov existujúceho bastiónového opevnenia, obkolesujúceho súčasnú dominantu Holíča – letné sídlo Habsburgovcov.
viac
20.05.2021
Radnica sa uchádza o dotáciu na obnovu južného krídla kaštieľa
Mesto Sereď má dlhodobý záujem obnoviť miestny kaštieľ – bývalý vodný hrad Šintava, a tak sa zapojilo do výzvy dotačného systému Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom a jeho podprogramu zameraného na komplexnú obnovu národných kultúrnych pamiatok.
viac
11.10.2021
Mesto Sereď ponúka na prenájom kaštieľ i športovú halu
Dve časti seredského kaštieľa a tiež mestskú športovú halu dáva do prenájmu mesto Sereď. Od záujemcov očakáva riadnu starostlivosť o zverený majetok a jeho zveľadenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %