Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.05.2022 02:50

Samosprávy na východnom Slovensku sú v štrajkovej pohotovosti


Logo ZMOS (výrez)


Viaceré mestá v Prešovskom samosprávnom kraji sú v štrajkovej pohotovosti, ku ktorej ich vyzvalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ide o reakciu na vládne návrhy, ktoré výrazne zasiahnu do rozpočtov samospráv, ale aj dlhodobého prístupu štátu voči mestám a obciam.


"V súčasnosti razíme prístup, že nemôže dôjsť k obmedzeniu služieb pre obyvateľstvo, a to je pre nás prioritné. Zároveň však musí byť zrejmé, že samosprávy sú jedným z kľúčových partnerov priamo v regióne a zabezpečujeme mnoho kompetencií a iných úloh, a preto samotné pravidelné a predvídateľné financovanie je pre nás kľúčové z hľadiska nielen fungovania, ale aj investičného plánovania či rozvoja," uviedol pre TASR primátor Veľkého Šariša Viliam Kall. Mesto je podľa jeho slov pripravené ísť aj do ostrého štrajku. Veria, že konštruktívnou debatou dôjde k pozitívnemu posunu.       

S postojom ZMOS sa stotožňuje i primátor mesta Lipany Vladimír Jánošík a ako povedal, podporuje závery mimoriadneho snemu ZMOS. Vo štvrtok (19. 5.) sa zapojili do štrajkovej pohotovosti a sú ochotní zapojiť sa aj do ostrého štrajku. "Obmedzujeme komunikáciu so štátom. Čo sa týka spolupráce so štátom, urážajú ma vyjadrenia predstaviteľov štátu voči samosprávam a neriešenie situácie s energiami," zdôraznil Jánošík.       

Mesto Sabinov sa aktívne zapája do aktivít ZMOS vrátane štrajkovej pohotovosti. Vo štvrtok vyvesilo mestskú štandardu na pol žrde. "Mesto zároveň postupuje podľa spoločného vyhlásenia, ktoré ZMOS prijalo na svojom mimoriadnom sneme. So štátom komunikáciu ako takú neobmedzujeme, je v nevyhnutnom režime. Sme pripravení vstúpiť aj do ostrého štrajku. Myslíme si, že spolupráca samospráv so štátom by mala fungovať lepšie. Do 30. júna ostáva samospráva Sabinova v štrajkovej pohotovosti," povedal hovorca mesta Sabinov Juraj Vrábel.       

Rovnako aj mesto Bardejov sa podľa jeho hovorcu Štefana Hija pripája k výzve ZMOS-u. Ako povedal, avizované kroky zo strany štátu môžu dostať samosprávu na kolená.       

ZMOS od štvrtka vstúpil do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom sú aktuálne návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. K výzve sa pridalo aj Združenie samosprávnych krajov SK8. K avizovanému štrajku sa plánuje pridať tiež Únia miest Slovenska.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
19.05.2022
ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti, vyzvalo k tomu i členské mestá a obce
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstupuje vo štvrtok (19. 5.) do štrajkovej pohotovosti. K takémuto kroku vyzvalo svoje členské mestá a obce. Reaguje tak na návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam.
viac
20.05.2022
Mestá štrajkujú, požiadajú o pomoc aj prezidentku
Silné a bezpečné mestá pre ľudí budú zrejme čoskoro minulosťou. Štát svojimi opatreniami naďalej ukazuje, že mu nezáleží na fungovaní samospráv, naopak, správa sa tak, že mu prekážajú.
viac
21.05.2022
PSK podporuje aktivity ZMOS, obáva sa ohrozenia financovania verejných služieb
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plne podporuje aktivity Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Stotožňuje sa s obavami z vážneho ohrozenia financovania verejných služieb poskytovaných samosprávami. Pre TASR to uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %