Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
05.11.2019 01:10

Šaľa od budúceho roka zavedie poplatok za rozvoj


Šaľa, ilustračná snímka (tasr)


Mesto Šaľa začne od 1. januára 2020 vyberať poplatok za rozvoj. Platiť ho budú fyzické osoby i firmy za pozemné stavby vybudované na území mesta. Povinnosť uhradiť poplatok vznikne stavebníkom dňom právoplatnosti stavebného povolenia.


Radnica reaguje zavedením poplatku na rastúce výdavky, ktoré jej vznikajú z dôvodu prijatých zákonov v Národnej rade SR. Okrem obedov zadarmo ide aj o zvyšovanie platov zamestnancov mesta, rekreačné poukazy a ďalšie povinnosti, ktoré samosprávam vznikajú. „Tieto legislatívne zmeny majú vplyv na výrazné zvýšenie bežných výdavkov rozpočtu mesta už aj v roku 2019, ako aj následne v budúcich rokoch a predstavujú veľmi negatívny zásah do hospodárenia miest a obcí,“ konštatuje sa v materiáli o východiskách rozpočtu Šale na rok 2020.       

Poplatok za rozvoj budú platiť bežní občania aj firmy, základom na jeho výpočet je výmera nadzemnej časti stavby. Mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní výšky poplatku vychádzalo zo zákona, podľa ktorého môže byť jeho sadzba od troch do 35 eur za každý, aj začatý štvorcový meter (m2).       

Mestský úrad vo svojom návrhu odporúčal, aby sa pri stavbách určených na bývanie platilo tri eurá za m2. Pri objektoch na pôdohospodársku produkciu, pri priemyselných objektoch, pri podnikateľských a iných stavbách mala byť sadzba 10 eur za m2.       

Na základe poslaneckého návrhu Jozefa Grella však napokon mestské zastupiteľstvo koncom októbra rozhodlo, že poplatok za stavby určené na bývanie bude 10 eur. Výstavba objektov určených na podnikanie, priemysel, či poľnohospodársku výrobu sa spoplatní sadzbou 20 eur za m2. „Keď sa to preráta, je to jednorazový poplatok za výstavbu bežného rodinného domu, ktorý sa zaplatí za celú stavbu, okolo 400 až 500 eur. Ten mestský rozpočet je taký, aký je, pretože tu máme štátom dané veci, ktoré tu musia fungovať, napríklad zvyšovanie platov, rôzne poukazy a podobne. Z tohto pohľadu si myslím, že to nie je veľmi drásajúci poplatok,“ skonštatoval Grell.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2019
Poslanci MsZ v Senici schválili poplatok za rozvoj
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Senici schválili Všeobecne záväzné nariadenie o miestnom poplatku za rozvoj. Poplatok za rozvoj umožňuje mestám a obciam na základe zákona získavať príjmy od investorov a developerov.
viac
02.06.2020
Samosprávy sú pri poplatku za miestny rozvoj opatrné
Uzákonením poplatku za rozvoj sa rozšírili príjmové možnosti samospráv. Z nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska však vyplýva, že tento poplatok nesúvisí len so získaním príjmov pre mestá a obce.
viac
18.10.2021
Mesto Šaľa chce po pandémii obnoviť poplatok za rozvoj
Mesto Šaľa plánuje v budúcom roku obnoviť miestny poplatok za rozvoj. Samospráva ho zaviedla v roku 2020, schválený poplatok pre fyzické osoby predstavoval 10 eur za štvorcový meter a pre právnické osoby 20 eur za m2.
viac
06.11.2021
Mesto Šaľa obnovilo miestny poplatok za rozvoj, znížilo však sadzbu
Mesto Šaľa obnovilo miestny poplatok za rozvoj. Od začiatku budúceho roka zaplatia stavitelia 5 eur za štvorcový meter v prípade fyzických osôb a 10 eur za štvorcový meter v prípade právnických osôb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %