Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
06.03.2020 07:30

Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent by stálo 11,6 milióna eur


Ilustračná snímka: (odkazprestarostu.sk).


Rozšírenie bezzásahových území na 50 percent súčasnej rozlohy národných parkov by stálo verejné financie približne 11,6 milióna eur ročne. Vyplýva to z analýzy, ktorú robil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).


Ak by sa bezzásahová zóna rozšírila na 75 percent územia národných parkov, náklady štátu by boli 17,1 milióna eur ročne. „Vyrovnanie sa s vlastníkmi lesov formou nájmov pri nezmenenom rozsahu bezzásahového územia bude štát stáť približne 2,8 milióna eur ročne,” uvádzajú analytici.

Sumy zahŕňajú vyplácanie nájmov, náklady na zmluvnú starostlivosť, zníženie príjmov štátneho rozpočtu, rozpočtu samospráv a krátkodobé zníženie zisku štátnych lesníckych organizácií, hovorí riaditeľ IEP Martin Haluš. Podotkol, že čisté náklady by však boli v priemere o 4 milióny eur ročne nižšie z dôvodu zrušenia v súčasnosti vyplácaných náhrad.

Analytici poukazujú na to, že rozširovanie území bez zásahu by bolo najlacnejšie prostredníctvom zámeny súkromných pozemkov za štátne.

V prípade, že by sa bezzásahové územia nerozširovali, hrubé náklady štátu by boli v rozmedzí 1,5 až 9 miliónov eur ročne.

Bezzásahová zóna v súčasnosti tvorí 2,8 percenta rozlohy lesov v správe štátnych podnikov lesného hospodárstva. Zóny bez zásahu človeka sú najprísnejšie chránené územia, v ktorých je zakázaná ľudská činnosť okrem turistiky, vzdelávania a výskumu, vysvetľujú analytici.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
06.12.2017
Nad štátnymi pozemkami v bezzásahových územiach by prevzali správu národné parky
Ministerstvo životného prostredia posledné mesiace intenzívne pracuje na posilnení ochrany prírody. Na neformálnych raňajkách s novinármi to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos. Zároveň predstavil ciele envirorezortu.
viac
10.03.2020
Rozšírenie bezzásahových území v NP by nemalo mať vplyv na zamestnanosť
Rozšírenie bezzásahových území v národných parkoch (NP) by nemalo mať výrazný vplyv na mieru nezamestnanosti v lesnom hospodárstve. Vyplýva to z analýzy, ktorú robil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).
viac
16.02.2021
V NP Malá Fatra sa zvýši bezzásahovosť na 280,14 hektára
V Národnom parku (NP) Malá Fatra sa zvýši podiel bezzásahového územia na 280,14 hektára. Na ploche 35,67 hektára bude aktívny manažment, ktorý má zlepšiť biotopové podmienky hlucháňa. Na webovej stránke o tom informovali ochranári Správy NP Malá Fatra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %