Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
16.05.2023 07:45

Rozsiahla obnova ciest a chodníkov pokračuje, niektoré dokončia v lete


Ilustračná snímka.


Rozsiahla obnova ciest a chodníkov v Kežmarku pokračuje, niektoré úseky dokončia v lete. Radnica na webovej stránke informovala, že rekonštrukciu komunikácií realizujú tri subjekty naraz, okrem miestnej aj krajská samospráva a Slovenská správa ciest.


S opravami začali vlani a práce v súčasnosti pokračujú na viacerých úsekoch, dokončuje sa napríklad chodník pri starej poliklinike. Primátor Ján Ferenčák uviedol, že sa rekonštruuje aj Baštová ulica, úsek od Hviezdoslavovej až po Garbiarsku ulicu by mal byť hotový ešte pred začiatkom júlového festivalu EĽRO. Mesto tam plánuje premiestniť verejné osvetlenie bližšie k budovám. Náklady sú v tomto prípade na úrovni takmer 270 000 eur.

Ešte v marci sa podarilo dokončiť Garbiarsku ulicu a tiež úsek od križovatky Michalská po letné kúpalisko smerom na Tehelňu. Práce sa tento rok dotkli aj chodníka na Nižnej bráne od Hradskej cesty po lávku cez Ľubický potok a rozšíril sa vjazd na Továrenskú ulicu. "Najdlhším rekonštruovaným úsekom je Michalská ulica, kde sa do konca roka obnoví takmer 1,5 kilometra chodníkov," dodáva mesto.

Financie na opravy niektorých úsekov boli v tomto roku vo výške takmer 720 000 eur obstarané z externých zdrojov s päťpercentným spolufinancovaním mesta. Zvyšok nákladov hradí radnica z vlastného rozpočtu.

Cieľom samosprávy je do marca budúceho roka dokončiť aj hornú časť sídliska Juh, chodníky by tam mali byť hotové v lete. "Plánovaná obnova ráta s rozpočtom približne 1,6 milióna eur, týka sa vnútroblokových priestorov medzi ulicami Južná, Obrancov mieru a Karola Kuzmányho. Cieľom je regenerácia s uplatnením ekologických princípov tvorby a ochrany zelene," dodáva radnica. Samospráva v tomto prípade uspela so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške viac ako 1,5 milióna eur.

Mesto chce tiež zrekonštruovať Kostolné námestie. "Chceme toto územie povýšiť na úroveň námestia. Víziou je dobré osvetlenie v úzkych a tmavých uličkách. Ďalším zámerom je vybudovanie nového námestia pri plánovanom dome kultúry pred gréckokatolíckym chrámom," priblížil plány Ferenčák. Celá úprava Kostolného námestia je rozdelená do siedmich samostatných stavebných objektov a celkový rozpočet je na úrovni takmer 2,4 milióna eur. Vzhľadom na výšku nákladov chcú obnovu realizovať vo viacerých etapách.

Rekonštrukciu si podľa mesta žiada aj most cez rieku pri Tatraľane, ktorého stav sa zhoršuje. Mostný objekt by mal byť po obnove plnohodnotný, ráta sa aj s kompletnou prestavbou križovatky. "Tá bude rozšírená o oblúkové vstupy a samotný most bude mať tri pruhy," ozrejmil primátor. V pláne je podsvietenie mosta aj nové svetelno-signalizačné značenie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Radnica začala s rekonštrukciou ciest a chodníkov
Liptovskomikulášska mestská samospráva sa s príchodom jarného počasia púšťa do rekonštrukcie ciest a chodníkov. Nový asfalt dostanú tisícky metrov komunikácií v centre mesta aj v mestských častiach.
viac
09.12.2020
Trenčianska radnica finišuje s rekonštrukciou mestských komunikácií
Trenčianska radnica ukončila ďalšie investičné akcie – rekonštrukcie cestných komunikácií na Javorinskej ulici a prepojenie Armádnej a Opatovskej ulice. Mesto o tom informovalo na svojej webovej stránke.
viac
18.02.2022
Levoča si na obnovu ciest a chodníkov vezme úver vo výške 1,18 milióna eur
Špitálsku ulicu v Levoči mesto zrekonštruuje z úverových zdrojov, poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili aj obnovu ďalších úsekov.
viac
29.07.2022
Žilina obnovuje cesty aj chodníky, práce potrvajú do konca októbra
Do konca októbra potrvá oprava viacerých dopravných úsekov miestnych komunikácií, chodníkov a asfaltových športových ihrísk v meste Žilina. Samospráva postupne opraví približne 35 000 štvorcových metrov plôch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %