Sobota 07.09.2024
Dnes má meniny 
Marianna
°C
06.08.2024 01:15

Rovný prístup k inkluzívnym a kvalitným službám v oblasti vzdelávania


Ilustračný obrázok


Výzva s cieľom zabezpečiť rovný prístup k inkluzívnym a kvalitným službám v oblasti vzdelávania pre marginalizované rómske komunity.


Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity ako sprostredkovateľský orgán pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre oblasť inklúzie marginalizovaných rómskych komunít vyhlásil 1. augusta 2024 dopytovo-orientovanú výzvu s názvom  „Rozšírenie kapacít základných škôl v obciach s prítomnosťou MRK v Bratislavskom samosprávnom kraji”. 

Cieľom výzvy je zlepšiť prístup znevýhodnených skupín ako sú marginalizované rómske komunity k inkluzívnemu a vysokokvalitnému personalizovanému vzdelávaniu prostredníctvom investícií do infraštruktúry vo vzdelávacích zariadeniach v nesegregovanom prostredí. Finančné prostriedky alokované vo výzve sú určené na stavebné úpravy, rekonštrukciu, výstavbu, prístavbu, nadstavbu vzdelávacích zariadení, ako aj obstaranie a modernizáciu materiálno-technického vybavenia.

Súčasťou podpory môžu byť tiež stavebné úpravy a rekonštrukcia priestorov na školskú jedáleň, prípadne výdajňu jedla, ako aj výstavba a rekonštrukcia školských športovísk. Uvedené aktivity pomôžu zabezpečiť rovnosť príležitostí pre všetky deti a žiakov bez rozdielu s rešpektovaním ich individuálnych osobitostí a rozmanitých výchovno-vzdelávacích potrieb.

Výzva je určená pre obce Bratislavského samosprávneho kraja s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktoré sa nachádzajú v Atlase rómskych komunít 2019 a jeho následných aktualizáciách. Výška finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu vyčlenených na výzvu je 10 499 172,5 EUR. Predložené žiadosti  sa budú posudzovať v troch hodnotiacich kolách, pričom  uzávierka 1. hodnotiaceho kola je 30.09.2024 a uzávierky ďalších dvoch sú v októbri a novembri tohto roka.

„Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vyhlásil  v poradí už 8. výzvu Programu  Slovensko 2021-2027. Podpora vo výzve je určená pre viac rozvinutý región – to znamená obce Bratislavského samosprávneho kraja s prítomnosťou rómskych komunít. Podmienky, v ktorých sa deti vzdelávajú a trávia svoj čas sú veľmi dôležité pre ich ďalší rozvoj a pôsobenie. Preto investície do škôl považujem za kľúčové, ak chceme začať riešiť integráciu Rómov už v školskom prostredí,“ hovorí Alexander Daško, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

„Touto výzvou máme ambíciu vytvoriť podmienky pre transformáciu školy na otvorenú školu ako centra vzdelávania, športu a kultúry za účelom jej priblíženia sa širokej verejnosti na princípe konceptu „SMART“ školy.“ pokračuje  Alexander Daško.

Zverejnenú výzvu nájdete na www.eurofondy.gov.sk  a www.romovia.vlada.gov.sk.  Pre viac informácií kontaktujte vyzvy.mrk@vlada.gov.sk

Autor: (Zdroj: Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.04.2018
Rezort vnútra podporuje prístup k pitnej vode
Bratislava bola 22. a 23. marca 2018 dejiskom podujatia v rámci Medzinárodnej dekády aktivít „Voda pre udržateľný rozvoj“ na roky 2018 až 2028.
viac
22.11.2018
Ministerstvo vnútra SR pomôže obciam s bývaním rómskych komunít
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ), vyhlásilo dňa 19. novembra 2018 výzvu zameranú na zlepšené formy bývania.
viac
22.10.2021
Asistentky ranného vzdelávania v rómskych komunitách
Rodičom najmenších detí z rómskych komunít pomôžu vďaka eurofondom asistentky ranného vzdelávania.
viac
29.07.2023
Výzva na podporu riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity
Úrad vlády SR vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenia mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity na rok 2023. Gestorom výzvy je splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.28 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.07 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %