Rotunda svätého Juraja stála už v časoch Veľkej Moravy. Snímka zdroj: (tasr).
Rotunda svätého Juraja pri Nitrianskej Blatnici je najstaršia pamiatka svojho druhu na Slovensku.
Potvrdil to sedem rokov trvajúci reštaurátorský výskum, ktorý bol ukončený tento rok a ktorý dokázal, že ide o pamiatku stojacu už v čase Veľkomoravskej ríše. Rotunda bola v súpise pamiatok pôvodne evidovaná ako renesančná kaplnka. Už pamiatkový výskum v roku 1973 však zistil, že ide o staršiu stavbu. Na základe archeologických výskumov vedci datovali vznik rotundy do 1. polovice 11. storočia.
Až reštaurátorský výskum, ktorý sa začal v roku 2010 pod vedením akademického maliara Jozefa Doricu, viedol k zásadným objavom, ktoré posunuli vznik objektu až do predrománskeho obdobia. Dôležitým bol nález pôvodného predrománskeho okna a latinského konsekračného kríža, ktorý pochádza z najstaršieho obdobia existencie rotundy. Všetky tieto objavy potvrdzovali, že Rotunda svätého Juraja stála už v časoch Veľkej Moravy. Toto datovanie potvrdila aj nedávna analýza vo Výskumnom centre na Katedre jadrovej fyziky a biofyziky Univerzity Komenského v Bratislave. „Na analýzu sa použili nálezy organického charakteru, napríklad kúsočky driev a tráv, ktoré sa nachádzali v pôvodnej malte muriva. V marci bola vykonaná rádiouhlíková 14C analýza, ktorá potvrdila vznik tohto objektu v 9. storočí. Dnes môžem povedať, že z hľadiska typológie ako rotundy, je to najstaršia stojaca rotunda na Slovensku, môžeme to konštatovať aj v širšom kontexte strednej Európy. Základov rotúnd existuje ďaleko viac, ale s pôvodnými múrmi zachovanými až do výšky takmer sedem metrov je to jediný takto zachovaný objekt,“ skonštatoval Dorica.
Rotunda svätého Juraja stojí neďaleko Nitrianskej Blatnice. V jej okolí prebiehal v minulosti pod vedením Alexandra Ruttkaya rozsiahly výskum, ktorý ukázal, že tu od začiatku 9. do 10. storočia stáli po sebe existujúce opevnené veľmožské veľkomoravské dvorce. „Bolo tu sídlo predstaviteľa veľkomoravskej aristokracie v 9. storočí. Jeho hospodárska základňa s najväčšou pravdepodobnosťou spočívala na blízkosti bohatých železnorudných ložísk a tento hospodársky model tu pretrvával až do 13. storočia. Po vyťažení rudy tu osídlenie zanikalo,“ vysvetlil Ruttkay.
Okolie rotundy postupne pustlo. Ľudia sa o túto pamiatku začali opäť zaujímať až na konci 90. rokov. V roku 2001 vzniklo Občianske združenie Rotunda Jurko, ktoré sa spolu s obecným úradom v Nitrianskej Blatnici stalo hlavným organizátorom revitalizácie vzácneho objektu a jeho okolia. V roku 2008 obecný úrad získal z grantového systému ministerstva kultúry Obnovme svoj dom peniaze na komplexný reštaurátorský výskum, ktorý napokon viedol k objavu, že na úpätí vrchu Marhát nad Nitrianskou Blatnicou sa nachádza najstaršia stojaca rotunda na Slovensku. V priebehu rokov 2009 až 2016 spolufinancovalo ministerstvo kultúry revitalizáciu a výskum tejto pamiatky sumou 179 923 eur. Ako po prehliadke rotundy skonštatoval minister kultúry Marek Maďarič, všetky tieto zdroje boli využité maximálne efektívne. „Ale možno by to tak nebolo, ak by tu neexistovala veľmi vzácna synergia, medzi vlastníkom tejto pamiatky - obcou Nitrianska Blatnica - a Občianskym združením Rotunda Jurko, ktorí urobili fantastickú vec. Treba samozrejme spomenúť aj tých, ktorí objavili to, že pod barokovým kostolom vlastne existuje niečo iné, predrománska stavba. Je to absolútna rarita, je to unikát a odkazuje to k začiatkom našej kultúrnej, kresťanskej a národnej identity,“ skonštatoval Maďarič.