Edukačné pomôcky pre základné a stredné školy.
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
„O jeho progrese svedčí, že napríklad obce, ktoré uzatvorili zmluvy s našou OZV, zvýšili podiel vyzbieraných odpadov v roku 2016 o 8,4 percenta oproti roku 2014.“
Generálna riaditeľka doplnila, že ENVI - PAK, ako najväčšia z jedenástich OZV s vyše 50 percentami zazmluvnených obcí, vynaložila za rok fungovania nového zákona o odpadoch na zabezpečenie triedeného zberu – teda od júla 2016 do júna 2017 – vyše 18 miliónov eur bez DPH. Nezisková a.s. tak uhradila zberovým spoločnostiam finančné čiastky, ktoré samosprávy pred júlom 2016 platili z peňazí vlastných obyvateľov.
Nádej vkladajú do škôl
Pod skutočnosť, že podiel vyzbieraných odpadov sa zvyšuje na úkor znižovania zmiešaného komunálneho, sa podpisujú aj propagačné a vzdelávacie aktivity, na ktorých ENVI - PAK školí pedagógov zo zazmluvnených obcí a miest. „Za celý rok účinnosti zákona sme vyškolili 395 základných a 438 materských škôl v troch stovkách samospráv,“ hovorí Silvia Nosálová, riaditeľka OZV pre komunikáciu a marketing. „Spomeniem napríklad mestá ako Banská Bystrica, Považská Bystrica, Martin, Trenčín, Krupina, Kežmarok, Komárno, Veľký Krtíš, Dunajská Streda, Detva, Nové Zámky, Fiľakovo, Námestovo a ich priľahlé obce. Pri všetkých sme učiteľom vysvetlili, ako správne odpad triediť, predchádzať jeho vzniku, ale aj to, že občan za triedený zber neplatí. Držíme sa príslovia: Daj niekomu rybu a nasýtiš ho na pár hodín, ale ak ho naučíš chytať ryby, nasýtiš ho na celý život. Učitelia môžu ovplyvniť výsledky hlavne osobným nasadením a systematickým, trpezlivým prístupom. Jednotlivým školám sme venovali edukačné pomôcky, ktoré im pomôžu pri vyučovaní počas celého školského roka.“
Aj envirorezort to skúsi cez vyučovanie
„Najrýchlejšia cesta k zmene prístupu dospelých vedie cez ich deti,“ tvrdí aj slovenský minister životného prostredia László Sólymos. Práve túto osobnú skúsenosť – navyše potvrdenú psychológmi – spomenul pred niekoľkými dňami pri štarte pilotnej fázy projektu „Triedim, triediš, triedime“. Zatiaľ sa doň prihlásilo 962 tried z celého Slovenska.
Slovenské napredovanie v kontexte Európy
Slovenské spoliehanie sa na deti nie je ničím novým. Podobne aj v západoeurópskych štátoch vsadili svojho času na zvyšovanie environmentálneho povedomia populácie. Lenže kým Nemci či Rakúšania boli oslovovaní už pred vyše dvadsiatimi rokmi a Česi povedzme pred vyše pätnástimi, na Slovensku odhodlanie štátu aj spoločnosti odštartovalo až prijatím zákona o odpadoch v roku 2015! A v rámci neho sa u nás od júla 2016 začala uplatňovať – roky v západoeurópskych štátoch skúšaná – rozšírená zodpovednosť výrobcov (extended producer responsibility).