Sobota 06.06.2020
Dnes má meniny 
Norbert
°C
12.01.2017 03:03

Rok 2017 pripomenie Majstra Pavla z Levoče, Máriu Teréziu či J. M. Hurbana


V roku 2017 uplynie 300 rokov od narodenia Márie Terézie.


Päť storočí od dokončenia hlavného oltára Majstra Pavla z Levoče v chráme sv. Jakuba v Levoči, 300. výročie narodenia Márie Terézie i 200 rokov od narodenia Jozefa Miloslava Hurbana.


To sú tohtoročné jubileá, ktorým bude venovaná prioritná podpora dotačných programov Ministerstva kultúry (MK) SR. Rovnako budú mať prioritnú podporu i projekty, ktoré v súvislosti s týmito okrúhlymi výročiami pripravujú zriaďovateľské organizácie rezortu.      

"Významné 500. výročie dokončenia diela Majstra Pavla z Levoče zohľadníme napríklad podporou výstav Slovenského národného múzea Reformácia na Slovensku a Majster Pavol z Levoče a jeho doba. Finančne podporíme aj projekt Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči „Majster Pavol z Levoče“. Pôjde o publikáciu o živote a tvorbe umelca v Braillovom písme s využitím reliéfnej grafiky, ktorá umožní prostredníctvom hmatu sprostredkovať vyobrazenie niektorých oltárov, sôch a detailov z tvorby Majstra Pavla z Levoče osobám so zrakovým postihnutím," informoval hovorca MK SR Jozef Bednár.      

Prehľad okrúhlych výročí významných historických osobností a významných udalostí slovenských národných dejín v rokoch 2017-2018 uvádza ministerstvo kultúry na svojom webe. Súčasťou materiálu sú aj ďalšie výročia osobností či významných udalostí slovenskej histórie, kultúrnych dejín a kultúrno-spoločenského vývoja, spojeného s územím Slovenska.      

Minister kultúry Marek Maďarič uviedol, že výzvou pre jeho rezort bude v tomto roku aj príprava projektov, ktoré sa viažu k dôležitým okrúhlym výročiam v roku 2018. "Pripomenieme si 100. výročie vzniku ČSR, rovnako sto rokov od ukončenia 1. svetovej vojny, ale aj 25. výročie vzniku SR," upozornil minister. Poukázal i na to, že jeho snahy sa budú upriamovať už aj na rok 2019, na ktorý okrem iného pripadá 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. "Chcel by som preto, aby vláda vyhlásila rok 2019 za Rok M. R. Štefánika," uviedol Maďarič.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Prešov vstupuje do jubilejného roka, oslávi 770. výročie prvej zmienky
Tisíce Prešovčanov privítali v centre mesta príchod nového roku 2017, v ktorom Prešov oslávi 770. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo zverejnenie nového loga mesta, ktoré si mohli pozrieť v podobe ohnivej mozaiky.
viac
10.02.2017
Petržalka podporí zaujímavé projekty
Po zmene pravidiel poskytovania účelových dotácií pre neziskové organizácie, rôzne spolky a združenia či právnické osoby vykonávajúce verejno-prospešnú činnosť si o dotáciu požiadalo 95 uchádzačov.
viac
21.02.2017
Odborná komisia prehodnotila 612 žiadostí o kultúrne dotácie
Odborná hodnotiaca komisia Bratislavského samosprávneho kraja pre oblasť kultúry uzavrela včera hodnotenie dodaných žiadostí o dotáciu z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry. O podporu sa tak bude uchádzať 560 žiadostí, ktoré vyhoveli základným hodnotiacim kritériám.
viac
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.85 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %