Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
24.02.2020 12:30

Rezort kultúry podáva pomocnú ruku osobám so zrakovým postihnutím


Ilustračná snímka: (int.).


Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Návrh na vytvorenie Slovenskej autority pre Braillovo písmo. Cieľom návrhu je zriadenie a prevádzka špecializovaného pracoviska v rámci Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.


„Poslaním Slovenskej autority pre Braillovo písmo bude podpora gramotnosti osôb so zrakovým postihnutím v Slovenskej republike. Cieľom novovzniknutého pracoviska bude určovať štandardy používania Braillovho písma, podporovať, uľahčovať a presadzovať výskum, výučbu a tlač Braillovho písma,“ uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Ministerstvo kultúry SR chce naplniť literu Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, splniť odporúčanie Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím, ale predovšetkým vyriešiť praktické problémy, s ktorým sa stretávajú osoby so zrakovým postihnutím pri používaní Braillovho písma. Na Slovensku totiž v súčasnosti chýba inštitúcia, ktorá by sa systematicky venovala Braillovmu písmu a pravidlám jeho používania a ktorá by bola partnerom pre obdobné organizácie existujúce v susedných štátoch.

Vytvorením Slovenskej autority pre Braillovo písmo na pôde Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči vznikne orgán s primeranými kompetenciami vo vzťahu k Braillovmu písmu a pravidlám jeho používania. Zabezpečí sa štandardizácia slovenského Braillovho písma, jeho aktualizácia, pravidlá dopĺňania jeho znakov pre rôzne oblasti zápisu, ako aj pravidlá pre transformáciu elektronických dokumentov do podoby vhodnej pre nevidiacich čitateľov. Zaistí sa aj použitie braillovského fontu v elektronických publikáciách.

Slovenská autorita pre Braillovo písmo bude súčasťou Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Knižnica sa systematicky venuje práci s čitateľmi so zrakovým postihnutím a počas svojej 70-ročnej histórie sa vyprofilovala na významnú kultúrnu ustanovizeň dlhodobo plniacu záväzky v oblasti sprístupňovania kultúry ľudom so zdravotným postihnutím.

Autor: (mk sr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.01.2018
Na obnovu stredovekých hradieb na Hlbokej získalo mesto dotáciu
Mesto Trnava dostane od Ministerstva kultúry SR v rámci dotácií z programu Obnovme si svoj dom 163 245 eur na opravu posledného celistvého úseku stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. S prácami začne už v najbližšom období, trvať by mali do roku 2019.
viac
13.11.2018
Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu pripravuje nové výzvy
Základné školy budú môcť opäť získať príspevok zo štrukturálnych fondov EÚ na zvýšenie inkluzívnosti vzdelávania, ďalšia výzva je orientovaná na podporu čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti na gymnáziách.
viac
15.11.2018
Ministerstvo kultúry prijíma žiadosti o dotácie na rok 2019
Ministerstvo kultúry vyhlásilo dotačné programy na podporu projektov v budúcom roku. V rámci programu Obnovme si svoj dom môžu záujemcovia žiadať o príspevok na obnovu kultúrnych pamiatok.
viac
13.04.2019
Objekt Koniarne Holíčskeho zámku prešiel čiastočnou rekonštrukciou
Ministerstvo kultúry prispelo na obnovu dotáciou v objeme 588 860 eur, mesto Holíč v rámci spolufinancovania investovalo z vlastných zdrojov 50 456 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %