Ilustračná snímka.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude realizovať pilotné projekty v oblasti inteligentnej mobility. Na zbere dát a analýz budú pracovať prevažne slovenské univerzity.
V spolupráci s výskumníkmi z Fakulty informatiky a informačných technológií STU bude ministerstvo testovať, ako dobre vedia moderné senzory čítať vodorovné aj zvislé dopravné značenie na vybraných úsekoch slovenských ciest. Merania sa budú opakovať tak, aby pokryli rôzne svetelné aj poveternostné podmienky. Vo výsledku získa ministerstvo, SSC či NDS prehľad o tom, či sú značky na našich cestách kompatibilné s modernými asistenčnými systémami v autách, prípadne či by teoreticky vyhovovali požiadavkám na autonómnu jazdu.
Vedecký park, ktorý je súčasťou Žilinskej univerzity, navrhne technológie a aplikácie pre monitoring voľných parkovacích miest. Zbieraním a analýzou dát sa vytvorí koncept, ktorý bude vodičom poskytovať informácie o voľných kapacitách na odpočívadlách pri cestách. V praxi to uľahčí prácu vodičom nákladných vozidiel, ktorí si budú môcť lepšie naplánovať cestu, v reálnom čase si skontrolovať dostupnosť parkovacích miest a vybrať si miesto na odpočinok.
Žilinská univerzita v Žiline bude pracovať aj na overovaní, pri akej hustote premávky začínajú vznikať zápchy na vybraných cestných úsekoch. Cieľom projektu je preveriť hraničné rýchlosti, pri ktorých sa plynulá jazda v kolóne mení na dopravnú zápchu. Vďaka tomuto výskumu budú správcovia cestnej siete môcť predvídať, kedy sa intenzita dopravy na konkrétnom úseku zvýši natoľko, že bude potrebné cestu upraviť, aby sa zabránilo zápcham.
Všetky spomínané pilotné projekty sú súčasťou národného projektu Zlepšenie verejných politík v oblasti dopravy, inovačnej kapacity v doprave a podpora partnerstva v zavádzaní inteligentnej mobility, ktorý je financovaný prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa.