Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
06.03.2021 04:40

Rekola prichádza s projektom lesného bikesharingu v lesoparku


Snímka zdroj: Bratislavské noviny


Na Železnej studničke v Bratislave vznikol nový projekt lesného bikesharingu, teda zdieľaných bicyklov, do Malých Karpát.


Spoločnosť Rekola ním reaguje na sprísnené protiepidemické opatrenia súvisiace s novým koronavírusom a nasleduje tiež odporúčania na výlety v prírode mimo zastavaných území mesta. Časť flotily ružových bicyklov sa preto popri klasickom mestskom bikesharingu objaví aj v lesoparku.       

Centrálne stanovište ružových bicyklov sa bude nachádzať na konečnej trolejbusov pod Červeným mostom, čo je štartovacím bodom na cyklovýlet cez les na Železnú studničku či ďalej do Malých Karpát. "Trasa vedie cez nezastavané územia mesta, takže tu pri dodržaní odstupu piatich metrov platí aj vládna výnimka na nosenie rúšok. Keďže je cesta vyasfaltovaná a nie je sem povolený ani vjazd áut, je vhodná najmä pre rodiny s deťmi," priblížil hovorca spoločnosti Martin Žarnovický.       

Bratislavčania sa môžu tešiť na bicykle so špeciálne odľahčeným rámom, vďaka ktorému zvládnu jazdu aj fyzicky menej zdatní. Všetky bicykle budú vybavené prevodovkou na jazdy do kopca a veľkým košíkom na batohy. Po jazde bude možné vrátiť bicykel na ktorékoľvek stanovište v rámci Bratislavy, okrem spomínaného stanovišťa pri Červenom moste aj v centre mesta, v Karlovej Vsi, Dúbravke, Novom Meste, Ružinove či v Petržalke.       

Spoločnosť spúšťa projekt najmä pre súčasné vládne obmedzenia, pričom chce ľuďom dopriať možnosť voľného pohybu v prírode. Služba bude dostupná počas celého lockdownu, v prípade zvýšeného záujmu zvažuje prevádzku lesného bikesharingu aj počas letnej sezóny. V blízkom čase je preto v pláne rozšírenie počtu staníc na celé územie Železnej studničky.       

Lesný bikesharing považuje spoločnosť za neštandardný na európske pomery, keďže takéto systémy fungujú zväčša len v husto zastavaných územiach ako dopravný prostriedok určený na krátke vzdialenosti. Spoločnosť poukazuje na to, že podobný krok spojený s aktuálnymi obmedzeniami už v minulosti zaznamenal záujem zo strany verejnosti. Počas rekonštrukcie električkovej trate do Karlovej Vsi a Dúbravky fungovali Rekolá ako netradičná náhradná bicyklová doprava za električky, ktorou sa dali obísť rozsiahle zápchy na nábreží.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2016
Petíciou za bezpečnejší bratislavský lesopark
Vyššiu transparentnosť a bezpečnosť pri polovačkách žiada od poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva petičná akcia "Za reguláciu poľovníctva v lesoparku.“, ktorú spustilo LZ VLK Malé Karpaty spolu s obyvateľmi Bratislavy.
viac
23.01.2018
Jazdecké hliadky dohliadajú na poriadok v bratislavskom lesoparku
Bratislavský lesopark, ktorý je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty nespí ani v tomto zimnom čase. Aj v tomto ročnom období ho denne navštívi množstvo ľudí, či už sú to športovci, mamičky s deťmi, psičkári, ale žiaľ aj tí, ktorí si z lesoparku robia jednu veľkú skládku odpadu.
viac
30.05.2019
Do Malých Karpát opäť turistickým autobusom
Jedinečné autobusové spojenie do Malých Karpát - Malokarpatský expres - štartuje túto sobotu 1. júna 2019 už svoju tretiu sezónu. Jeho pridanou hodnotou je, že cestujúci si môžu prepraviť bicykel priamo v priestore autobusu.
viac
26.11.2020
Areál Malý Slavín v Malých Karpatoch sa dočká revitalizácie
Areál Malý Slavín, oddychovo-rekreačná zóna v Malých Karpatoch na trase medzi bratislavskou Račou a Záhorskou Bystricou, sa dočká revitalizácie. Pripravuje ju Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spolu s mestskou organizáciou Mestské lesy v Bratislave. Projekt je naplánovaný na jar 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %