Ilustračná snímka, zdroj: shutterstock
Rekordná úroveň miery vytriedenia skla v štátoch EÚ – 78 percent zo všetkých zaradených do odpadov v roku 2019 – bola dosiahnutá podľa nedávno zverejnenej štúdii združenia Close the Glass Loop.
Ide o medzinárodnú spoločnosť, ktorej zámerom je zvýšiť percento recyklácie skla ako odpadovej komodity od výrobcu, majiteľa či značky, cez spotrebiteľa a spracovateľa skla, nakladanie v odpadovom hospodárstve až po zberateľov a podiel obcí v samotnom procese.
Najviac „ohľaduplní“ sú európski Severania
Oných „spriemernených“ 78 percent vytriedenia skla v EÚ v roku 2019, pričom takmer stopercentné triedenie zaznamenáva jej sever, je podľa Close the Glass Loop rekordným zápisom EÚ (o 2 percentuálne body viac ako v roku 2018). Väčšina z 13,7 miliónov ton vyzbieraného skleneného odpadu sa pritom roztavuje na výrobu nových fliaš a nádob.
Zatiaľ sa Obecným novinám ani po niekoľkých týždňoch nepodarilo získať najnovšie informácie o percente zrecyklovaného skla z Vetropacku Nemšová ako jediného (známeho) slovenského recyklátora obalového skla. Existujú však zverejnené údaje spred niekoľkých rokov, kedy bývalý konateľ spoločnosti Milan Kňážek odhadoval, že bude približne o 20 percent nižšia ako priemer v štátoch EÚ. Na poskytnutie bližších konkrétnych údajov nám z Vetropacku, ktorý v „tomto zložitom období zápasí s kapacitami vo výrobe“, radia prejaviť strpenie a počkať si...
„Večne“ recyklovateľný materiál
Federácia európskych výrobcov sklenených nádob a riadov (FEVE) charakterizuje sklo ako „nekonečne“ recyklovateľný materiál (na rozdiel napríklad od „lacných“ klasických plastov z ropy, ktoré podľa jednotlivých typov možno recyklovať raz či maximálne zopárkrát, ale ďalej pri ich likvidácii ľudstvo nepozná iný spôsob ako spálenie či zakopanie do zeme!). Samotná EÚ dosiaľ odhadovala, že vyzbieranosť respektíve vytriedenie skla do zelených kontajnerov v jej členských štátoch by mohla do roku 2030 dosiahnuť 90 percent.
Bezfarebné a farebné črepiny najskôr triedia
Vráťme sa a pripomeňme, že vytriedené črepiny skla zo zelených kontajnerov obyčajne smerujú do zariadení výrobcov skla. Tam ich zbavia papierových nálepiek a ďalších nečistôt, pridajú suroviny ako piesok, sódu, vápenec, želané farbiace či odfarbovacie suroviny, a zmes putuje do taviacej pece. Ešte pred tavením, samozrejme, treba oddeliť črepiny bezfarebného skla od farebného. V recyklovanom obale z bezfarebného skla reprezentuje okolo 40-45 percent bezfarebných črepov a vo farebnom 70 percent farebných. Zvyšok tvoria vyššie spomínané základné suroviny. Nasleduje samotné tavenie pri teplote okolo 1600 stupňov Celzia. Po jeho skončení sa upravená tavenina presunie do tvarovacieho stroja. V ňom sa tvarujú či vyfukujú nové výrobky, aby následne prešli ochladením a napokon kontrolou kvality.