Ilustračná snímka
Miesta posledného odpočinku významných osobností i celé historické cintoríny v Šahách budú súčasťou zoznamu hrobov, ktoré budú pod rôznym stupňom ochrany. Inovovaný register vzácnych hrobových miest budú schvaľovať mestskí poslanci na svojom rokovaní vo štvrtok (3. 5.).
Ako informovala radnica, register bol vypracovaný na základe fyzickej revízie chránených hrobov na cintorínoch v Šahách. "Obsahuje klasifikáciu hrobových miest podľa ich historickej a estetickej hodnoty z hľadiska tvorby vzhľadu historických častí mestských cintorínov," uvádza radnica v materiáli určenom na rokovanie zastupiteľstva.
Najvyšší stupeň ochrany sa vťahuje na hrobové miesta, ktoré svojím vzhľadom a estetickou hodnotou výrazne ovplyvňujú vzhľad historickej časti cintorína, nemôže sa do nich opätovne pochovávať a nemôžu sa nijakým spôsobom meniť. Sú v nich pochované významné osobnosti šahanskej histórie, ktoré výrazne prispeli k rozvoju mesta aj regiónu.
Celkovo sa do tohto stupňa dostalo 54 hrobov, medzi ktorými sú napríklad mauzóleum rodín Heffer a Schramm, spoločná hrobka rodiny Flűgel a akademického maliara Ľudovíta Simonyiho či hrob šľachtičnej Terézie Engerland Nemes. Najvyššiu mieru ochrany majú aj hroby československých legionárov, sovietskych vojakov i dva židovské cintoríny.
Viac ako 20 esteticky hodnotných hrobov významných osobností bude podľa nového registra v kategórii čiastočne chránených hrobových miest. Tieto sa môžu prenajímať novým nájomcom s podmienkou zachovania náhrobného pomníka, pôvodných nápisov, symbolov a výzdobných prvkov.
Do tretej kategórie ochrany patria hroby, ktoré je možné znova prenajímať novým nájomcom, ale iba po súhlase vedenia Hontianskeho múzea a galérie Ľudovíta Simonyiho v Šahách. "Náhrobné pomníky je možné odstrániť, ale je povinnosťou nového nájomcu postarať sa o to, aby boli bez zhoršenia ich stavu prepravené na archivačné miesto určené mestom Šahy," informoval magistrát.