Združenie miest a obcí Slovenska - logo
ZMOS pokračuje v intenzívnych rokovaniach, aby upozornil na zhoršujúcu sa finančnú situáciu samospráv a zásadné legislatívne zmeny, ktoré ohrozujú ich stabilitu.
Na online rokovaní Rady ZMOS bola hlavnou témou potreba jasných garancií od štátu v súvislosti s výplatou odmien vo výške 800 eur vrátane odvodov.
Na online rokovaní Rady ZMOS, ktorého sa zúčastnila viac ako stovka členov, dominovala diskusia o prehlbujúcej sa finančnej kríze samospráv a legislatívnej nepredvídateľnosti. Členovia rady sa venovali najmä témam financovaniu samospráv, výplate odmien zamestnancov a problematike odpadového hospodárstva a v tejto súvislosti výzvam na budúci rok 2025.
Neústupnosť v otázkach kolektívnej zmluvy
Rokovanie predsedu ZMOS Jozefa Božika so štátnym tajomníkom Radovanom Majerským a generálnym riaditeľom Alexandrom Cirákom z Ministerstva financií SR v piatok (8. 11. 2024) potvrdilo zásadový postoj ZMOS.
„Pokiaľ nám nedajú jasnú garanciu a nezaviažu sa, že nám prostriedky budú v máji posielať, aby sme ich mohli v júni distribuovať, Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa nepodpíšeme. Neustúpime, kým nebudú stanovené presné podmienky a zabezpečená finančná stabilita pre samosprávy,“ zdôraznil predseda ZMOS Jozef Božik.
ZMOS odmieta riešenia, ktoré by zvyšovali daňové zaťaženie občanov, ako napríklad zvyšovanie daní z nehnuteľností. „Nemôžeme prenášať zodpovednosť na občanov, keď štát neplní svoje povinnosti voči samosprávam,“ dodal Jozef Božik. Naopak, samosprávy plánujú škrty v oblastiach športu, kultúry a sociálnych vecí, ak štát neposkytne adekvátnu podporu.
Problematika odpadového hospodárstva
Ďalšou naliehavou témou Rady ZMOS boli poplatky za odpad v kontexte odloženia účinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu (MBÚ) o dva roky. ZMOS požadoval odloženie účinnosti, ale to prišlo mesiac a pol pre účinnosťou povinnosti. „Nie všetky samosprávy boli pripravené na nové pravidlá. Sú samosprávy, ktoré sa poctivo pripravovali niekoľko rokov. Musíme preto postupovať diferencovane a neohrozovať ich už aj tak krehké fungovanie,“ upozornil predseda ZMOS.
Rada ZMOS už na svojom poslednom online zasadnutí odsúhlasila postup, kde pripravené samosprávy môžu nové pravidlá zavádzať, zatiaľ čo ostatné dostanú čas na prispôsobenie. Podľa diania posledných dní sa povinnosť MBÚ odkladá na rok 2027, čo vytvára potrebu pre udržateľné a súdržné riešenia v samospráve.
Najväčším problémom však zostáva nedostatočná infraštruktúra, najmä absencia spaľovní. „Ak nebudú vyriešené otázky infraštruktúry a zvýšený výnos z poplatkov za odpad nebude vrátený samosprávam, hrozí, že systém MBÚ nebudem fungovať“, varoval Jozef Božik.
ZMOS vyjadril obavy z kritickej situácie, ktorá môže v roku 2025 vyústiť do stavu, keď budú samosprávy nútené žiadať vládu o ďalšiu finančnú pomoc na pokrytie základných potrieb občanov „Najväčšiu službu občanom poskytuje práve samospráva – či už ide o služby pre občanov učiteľov, občanov dôchodcov alebo ďalšie skupiny. Očakávame od vlády systémové riešenia, nie oneskorené zásahy na konci roka,“ vyhlásil Božik. Tiež budeme ponúkať vláde riešenia, ktorá nám pomôžu priniesť viac zdrojov do verejných rozpočtov.
„Samosprávy musia mať stabilitu, inak nebude možné udržať základné služby, ktoré denne využívajú občania. Vláda musí konať v intenciách stabilného legislatívneho a finančného prostredia“ uzavrel Jozef Božik.
Online rokovanie rady ZMOS sa uskutočnilo 11. 11. 2024.