Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
31.03.2022 09:30

PSK a mesto Prešov nesúhlasia s možným zrušením krajského súdu


Ilustračná snímka.


Prešovský samosprávny kraj (PSK) a mesto Prešov nesúhlasia s možným zrušením tamojšieho krajského súdu (KS). Predseda PSK Milan Majerský tvrdí, že rozumie myšlienke zefektívniť justičnú sieť, ako aj vrátiť justícii dôveryhodnosť.


Apeluje však na to, aby sa tak dialo s citlivosťou pre jednotlivé regióny, ako aj krajské mestá.

"PSK v znení ostatného neformálneho pozmeňujúceho návrhu by bol najpostihnutejší navrhovanou reformou, a to stratou štyroch okresných súdov vo Vranove nad Topľou, Svidníku, Kežmarku, Starej Ľubovni a ešte navyše aj stratou samostatnej pôsobnosti krajského súdu, čo považujem za nerozvážne rozhodnutie,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Vytvorením a schválením navrhovanej súdnej mapy podľa jeho názoru dôjde k zhoršeniu, v niektorých prípadoch až znemožneniu fyzického prístupu bežných ľudí k ochrane svojich práv a právom chránených záujmov na súdoch.

Mesto Prešov má za to, že zrušenie KS by znamenalo nielen zníženie dostupnosti súdu pre občanov z Prešovského kraja, ale aj zníženie zamestnanosti.

"Považujeme za neprofesionálne a nesprávne, ak sa v rámci návrhu novej súdnej mapy najprv dlhodobo rátalo s KS Prešov ako odvolacím súdom a bez akéhokoľvek zdôvodnenia sa tento zámer zo dňa na deň zruší. Poukazujeme tiež na to, že KS v Prešove je dlhodobo etablovaný súd so štatisticky najvyšším výkonom spomedzi ostatných KS," uviedol viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba.

V stredu sa v súvislosti s návrhom súdnej mapy v Prešove konalo protestné zhromaždenie pracovníkov KS.

Návrh súdnej mapy sa presúva na ďalšiu riadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá sa má začať 26. apríla. Rozhodli o tom v stredu poslanci NR SR na návrh koaličných klubov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.02.2017
Prešov ako centrum kreatívneho priemyslu
Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj budú spolupracovať pri príprave regionálneho Kreatívneho centra. Podpisom Memoranda o spolupráci to v utorok (21. 2.) potvrdili primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a predseda VÚC Peter Chudík.
viac
14.05.2022
Múzeá a galérie v PSK ukážu verejnosti i bežne neprístupné priestory
Nahliadnuť do bežne neprístupných priestorov, či navštíviť múzeá a galérie v noci budú môcť záujemcovia v sobotu (14. 5.) v Prešovskom kraji v rámci Noci múzeí a galérií.
viac
25.06.2022
Nadácia PSK medzi 31 žiadateľov o pomoc prerozdelila 12 500 eur
Nadácia PSK pre podporu rodiny pomohla ďalším núdznym rodinám a jednotlivcom v kraji. Na svojom ostatnom zasadnutí svoje správnej rady prerozdelila 12 500 eur medzi 31 žiadateľov.
viac
29.03.2023
Primátori a starostovia diskutovali o spolupráci s PSK
Vytvoriť platformu pre budúcu spoluprácu a vzájomné partnerstvo bolo cieľom zasadnutia regionálnej a miestnej samosprávy, ktorú zorganizovala prešovská krajská samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %