Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
04.06.2021 12:40

Prvé jazdy cyklobusov v ŽSK odštartujú letnú cyklistickú sezónu už túto sobotu


Snímka zdroj: (ŽSK).


V Žilinskom samosprávnom kraji sa nachádza takmer jedna pätina slovenských cyklotrás. Od soboty 5. júna budú vybrané cyklotrasy na Kysuciach, Orave, Liptove i Turci opäť prístupnejšie pre širšiu cyklistickú verejnosť.


K atraktívnym destináciám sa aj tento rok cyklisti dostanú autobusmi upravenými na pohodlný transport bicyklov.

Projekt cyklobusov Žilinská župa pilotne spustila v roku 2015 v SAD Žilina, v spoločnosti ARRIVA Liorbus, a. s. na ORAVE premávajú špeciálne vybavené autobusy od roku 2019 a na Liptove od roku 2020. Popularita cyklobusov neustále rastie a získala si v cyklistickej obci svojich verných priaznivcov. „Pandémia uštedrila cestovnému ruchu vo všeobecnosti ťažkú ranu. Vzhľadom na súčasnú situáciu sa mnohí ľudia rozhodnú stráviť svoj voľný čas na Slovensku a o to viac je potrebné ponúknuť im kvalitné cyklodopravné služby do každého regiónu,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Medzi obľúbené destinácie minulých cyklistických sezón patrila tradične Bystrická magistrála na Kysuciach, ku ktorej vyrážajú cyklobusy najdlhšie. Ani rok 2021 nebude výnimkou. Župa cyklobusovú sezónu zaháji už začiatkom júna. Spoje zo Žiliny do Novej Bystrice, Turčianskych Teplíc a Terchovej budú premávať v sobotu, nedeľu a vo sviatok od 5. júna do 26. septembra 2021. Počas veľkých školských prázdnin, teda v čase od 2. júla do 27. augusta, budú jazdiť cyklobusy aj v piatok. Už tretiu sezónu budú jazdiť cyklobusy aj do regiónu Oravy. Premávať budú od 5. júna až do 15. septembra 2021 trikrát denne počas víkendov a cez letné prázdniny denne, a to na linke z Nižnej do Zverovky. Na Liptove rovnako od 5. júna budú jazdiť víkendové cyklobusy z Liptovského Mikuláša do Važca a cez letné prázdniny aj do Liptovského Jána a z Liptovského Hrádku do Východnej.

Autobusy sú vybavené špeciálnym prívesom s kapacitou 24 bicyklov alebo s nosičom na 6 bicyklov. Župa, ktorú projekt cyklobusov od jeho zavedenia financuje, prepravné za bicykle oproti minulému roku nezvýšila, ostáva na úrovni 0,50 Eur, ktoré treba uhradiť k cene štandardného cestovného lístka. Cestujúci si lístok môže rezervovať vopred. Detailné informácie o linkách, ktoré budú vybavené na transport bicyklov, ako aj o ich jednotlivých zastávkach, nájdu fanúšikovia cyklistiky na webových sídlach župy i dopravcov.

 

Autor: (Lucia LAŠOVÁ, hovorkyňa ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2020
Liptov a Tatry chcú zabojovať o spustenie lyžiarskej sezóny
Turistické regióny Liptov a Vysoké Tatry chcú napriek aktuálnej epidemickej situácii zabojovať o spustenie tohtoročnej lyžiarskej sezóny. Hovoria o návrate k pravej podstate lyžovania ako prírodného športu.
viac
14.05.2021
Letné turistické autobusy budú premávať aj v sezóne 2021
S príchodom novej letnej sezóny a postupne odznievajúcimi obmedzeniami, štartujú aj tento rok populárne letné turistické autobusy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.
viac
29.06.2021
V júli odštartuje druhý ročník úspešnej súťaže Spoznaj kraj
Počas leta spúšťa krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj druhý ročník súťaže s názvom Spoznaj kraj, ktorej cieľom je zvýšiť návštevnosť prírodných a kultúrnych atraktivít Žilinského kraja, podporiť kultúrne inštitúcie a tiež podnikateľské subjekty v cestovnom ruchu.
viac
16.12.2021
Región Horehronie a Liptov otvorili zimnú sezónu v olympijskom duchu
Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a LIPTOV spoločne otvorili 15. decembra 2021 zimnú sezónu plnú noviniek, sprievodných akcií a scénických programov pre všetkých, ktorí plánujú tráviť voľné chvíle na špičkovo upravených svahoch a v areáloch lyžiarskych stredísk.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %