Nedeľa 24.11.2024
Dnes má meniny 
Emília
°C
27.09.2019 01:50

Príklady dobrej praxe majú motivovať pri zamestnávaní Rómov


Ilustračná snímka z diskusie.


Zástupcovia neziskových organizácií, štátnej správy aj súkromného sektora sa vo štvrtok v Košiciach stretli na diskusii Podpora zamestnanosti Rómov – úspešné príklady z praxe.


Ide o pokračovanie projektu Prijateľní.sk, ktorého cieľom je búrať predsudky, odstrániť diskrimináciu na trhu práce a zvýšiť zamestnanosť rómskej menšiny. Podľa garantky spolupráce s neziskovým sektorom spoločnosti Amrop Jenewein Ladislavy Molnárovej sa zamestnávatelia boria s nedostatkom pracovnej sily, pričom podľa štatistík je bez práce okolo 100.000 Rómov v produktívnom veku.       

O svoje skúsenosti sa podelilo aj niekoľko zamestnávateľov z Košického kraja, u ktorých pracujú desiatky Rómov. Molnárová uviedla, že príklady z praxe majú ukázať, ako dokážu neziskový sektor, terénni pracovníci a komunitné centrá pomáhať veľkým zamestnávateľom nájsť zamestnanca, zaškoliť ho a integrovať do pracovného prostredia. „Ak zamestnávateľ trpí nedostatkom pracovnej sily, má minimálne dve možnosti. Buď si tých zamestnancov dovezie, napríklad z Rumunska, Bulharska alebo Ukrajiny, alebo dá priestor aj Rómom zo spoločensky znevýhodneného prostredia,“ dodala. Podporu zamestnávania Rómov vidí v prepojení jednotlivých subjektov, respektíve v práci v teréne, spolupráci so štátnou správou a miestnou samosprávou, školami či materskými centrami.       

Slavomír Hidas z Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií pripomenul, že Rómovia majú o polovicu menšiu šancu zamestnať sa oproti iným uchádzačom s rovnakou kvalifikáciou a vzdelaním.       

Zakladateľka občianskeho združenia (OZ) Divé maky Barbora Mistríková tvrdí, že predsudky sú hlboko zakorenené. „Chceme ukázať ďalším zamestnávateľom, že sa dá zamestnávať Rómov. Chceme poukázať aj na to, aká je cesta k tomu zamestnávaniu, a že to nie je len tak,“ povedala.       

Pri masovejšom zamestnávaní Rómov, ktorí sú dlhodobo bez práce a nemajú pracovné návyky, je podľa jej slov potrebné pracovať s celou komunitou. „Nesmieme zabúdať na rodinu, sociálnych pracovníkov, úradníkov a všetkých ľudí, ktorí s ňou pracujú,“ uviedla s tým, že je potrebné pracovať aj na motivácii. „Rómovia, hlavne z vylúčených komunít s nižším vzdelaním, často nevedia fungovať na systéme mesačnej výplaty. Potrebujú mať vyplácané peniaze, ak nie denne, tak aspoň na týždennej báze. Aj toto sú opatrenia, ktoré ich motivujú stále do tej práce chodiť,“ uzavrela Mistríková.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.03.2019
Seminár prezentoval príklady dobrej praxe pre rozvoj regiónov a obcí
Na priblíženie príkladov dobrej praxe v procesoch plánovania, riadenia a monitorovania rozvoja regiónov, miest a obcí bol zameraný medzinárodný seminár v Košiciach. Zúčastnilo sa na ňom 30 odborníkov z deviatich európskych krajín.
viac
29.03.2019
Chýbajúce pracovné sily možno hľadať aj medzi Rómami
Zamestnávatelia čoraz častejšie hlásia nový problém: chýbajúcu pracovnú silu. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity vidí riešenie v zapájaní firiem, ktoré spúšťajú špecifické programy pre oslovenie a zamestnávanie Rómov.
viac
25.09.2020
Inšpirácie: Ako mestá vytvárajú udržateľnú mestskú mobilitu
Európska strešná asociácia obcí a regiónov v Európe (CEMR) v spolupráci s európskou asociáciou miest (EUROCITIES) spracovala štúdiu o úspešných plánoch mobility v európskych mestách.
viac
14.05.2021
Ďalšie príklady dobrej praxe sú z Košíc, Lučenca a Strážskeho
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje s predstavovaním príkladov dobrej praxe. Tentokrát sa sústredíme na situáciu vyvolanú koronakrízou a inšpiratívne riešenia z konkrétnych samospráv.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %