Interreg - logo
Na priblíženie príkladov dobrej praxe v procesoch plánovania, riadenia a monitorovania rozvoja regiónov, miest a obcí bol zameraný medzinárodný seminár v Košiciach. Zúčastnilo sa na ňom 30 odborníkov z deviatich európskych krajín.
Išlo o súčasť medzinárodného projektu Attractive Danube – Zlepšenie kapacít na zvýšenie atraktívnosti územia dunajského regiónu, spolufinancovaného v rámci programu Interreg Danube. "Hlavným cieľom bolo účastníkom priblížiť moderné prístupy pri vypracovávaní strategických dokumentov a územných plánov. Ústrednou témou stretnutia bolo strategické rozhodovanie založené na dôkazoch - anglicky 'evidence-based', to znamená rozhodovanie založené na dôkladnom zhodnotení analýz údajov a doplňujúcich poznatkov o konkrétnych problémoch," priblížil technický manažér projektu pre SR František Janke z Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).
So svojimi skúsenosťami sa prišli podeliť zástupcovia rôznych ministerstiev z Maďarska, Česka, a Slovenska, ale aj praktici z Nemecka či Slovinska. Martin Tuchyňa z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR poukázal na nástroje, ktoré sú pripravené v infraštruktúre priestorových údajov s názvom INSPIRE, medzi ktoré patrí aj Národný geoportál. Príklady využitia týchto údajov predstavil pre oblasť rozvoja turizmu.
Blaž Barborič a Maja Baloh z Geodetického inštitútu Slovinska predstavili interaktívne aplikácie, ktoré na mapách vizualizujú indikátory krajín dunajského regiónu a sú vhodným doplnkom na lepšie pochopenie javov a trendov na našich územiach. Na Slovensku bola v rámci tohto projektu pripravená aplikácia, ktorá monitoruje implementáciu národnej stratégie regionálneho rozvoja SR.
"Webová platforma na monitoring regionálneho rozvoja v graficky príťažlivom prostredí dá návštevníkovi komplexný pohľad na vývoj v krajoch Slovenskej republiky. Na rozvoj krajov sa pritom pozeráme z rôznych hľadísk, napríklad z hľadiska bezpečnosti, dopravy, bývania, ekonomiky, environmentálnych otázok a podobne," uviedol Janke. Slovenská verzia aplikácie je dostupná na webovej stránke http://tamp.gis.si/slovakia/#lang=sk.
Spomínané platformy sú výstupom projektu Attractive, ktorý v rámci aktivít rozvíjal tému atraktívnosti území – pre jej obyvateľov, turistov ale aj podniky a potenciálnych investorov. Seminár organizovala Ekonomická fakulta TUKE.