Ilustračná snímka - Dobrá prax aktivačnej práce
Zamestnávatelia čoraz častejšie hlásia nový problém: chýbajúcu pracovnú silu. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity vidí riešenie v zapájaní firiem, ktoré spúšťajú špecifické programy pre oslovenie a zamestnávanie Rómov.
Pomôcť by mali aj aktivačné práce. V Spišskej Novej Vsi preto spoločne s Mariánom Valentovičom, generálnym riaditeľom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, informovali o možnostiach financovania aktivít v oblastiach zamestnanosti a prezentovali aj nový zborník ,,Dobrá prax aktivačnej práce“.
,,Aktivačná činnosť sa ukázala ako flexibilný nástroj, ktorý vie zvýšiť šance na zamestnanie ľudí z marginalizovaných skupín a často funguje ako odrazový mostík pre dlhodobo nezamestnaných. Úlohou tohto zborníka je prezentovať úspešné a inovatívne príklady aktivačnej činnosti na území Slovenska. Cieľom je, aby sa čím viac samospráv inšpirovalo dobrou praxou ostatných. “ hovorí Ábel Ravasz.
V posledných rokoch sa vytvorilo niekoľko nástrojov k zvyšovaniu zamestnanosti Rómov. Témou sa zaoberala aj vláda, ktorá venovala otázke svoje uznesenie č. 525/2018. Od roku 2018 je v platnosti nový Zákon o sociálnej ekonomike a sociálnom podnikaní.
,,V roku 2018 sme zaznamenali najnižšiu mieru nezamestnanosti a najvyššiu mieru zamestnanosti aj v rámci tejto skupiny. Musíme však konštatovať, že v tejto oblasti stále existuje veľká rezerva. Ak sa nám podarí tento nevyužitý potenciál podchytiť a Rómov lepšie pripraviť na trh práce, firmy nebudú musieť hľadať pracovné sily v zahraničí,“ vysvetľuje Ravasz.
Na podporu znevýhodnených skupín uchádzačov o zamestnanie sa v ostatných niekoľkých rokoch zameriava aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
,,Až 80 % všetkých finančných prostriedkov z národných projektov, a aj iných aktivít, smeruje k týmto skupinám, aby sme im rozličnými nástrojmi, v spolupráci so zamestnávateľmi a samosprávou, umožnili prechod na trh práce a zotrvanie v pracovnom procese. Uvítame, ak zamestnávatelia prejavia záujem o zamestnávanie Rómov a sme pripravení ústretovo spolupracovať so zohľadnením špecifických podmienok jednotlivých zamestnávateľov,“ dodal Valentovič.
Zborník ,,Dobrá prax aktivačnej práce“ je k dispozícii na stiahnutie https://bit.ly/2HWqTCE.