Pondelok 25.11.2024
Dnes má meniny 
Katarína
°C
06.09.2022 03:20

Príjmom pre národné parky by mohla byť aj osobitná daň z nehnuteľnosti


Ilustračná snímka: (tasr).


Potenciálnym zdrojom príjmov pre národné parky by mohla byť aj osobitná daň z nehnuteľnosti, ktorá by zaťažila nové developerské projekty a prestavby v národných parkoch.


Týkať by sa mohla výstavby napríklad v Demänovskej doline, na Donovaloch, vo Vysokých Tatrách a iných rýchlo sa rozvíjajúcich oblastiach. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Národné parky 21. storočia.

"Rozvoj cestovného ruchu často neblaho vplýva na ochranu prírody a takéto zdanenie je jeho vhodným regulátorom a zároveň spravodlivým zdrojom príjmov na vykompenzovanie negatívnych vplyvov takýchto projektov," skonštatovali analytici. Dodali, že získané peniaze môžu byť ďalej použité na zlepšovanie stavu chránených druhov a biotopov.

Doplnkovým príjmom môžu byť dobrovoľné príspevky. "Na základe údajov z troch slovenských národných parkov na našom území pravidelne prispieva na environmentálne organizácie asi 10 percent návštevníkov národných parkov, pričom každý z nich prispeje priemerne 44,45 eura ročne," uviedol IEP.

Dobrovoľné vstupné môže podľa inštitútu fungovať popri klasickom vstupnom v prípade, že je nastavený v primeranej výške. Efektívne využívanie dobrovoľných príspevkov si však vyžaduje špecializovaných zamestnancov, uviedol.

Analytici zároveň poukazujú, že v zahraničí zvykne zastrešovať dobrovoľné príspevky nezisková organizácia. Na Slovensku existuje organizácia Klub Priateľov Pieninského národného parku, ktorý pomáha národnému parku dobrovoľníckou činnosťou svojich členov. "Na dve percentá z dane však podľa posledných dostupných údajov dokázal vybrať rádovo len stovky eur," podotkli.

Ďalším zdrojom financií pre národné parky sú adopčné programy, ktoré sú aj na Slovensku. V rámci nich je možné si symbolicky osvojiť určité územia alebo úsek trasy, ako aj živočícha. IEP poukazuje napríklad na Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré umožňuje si za poplatok symbolicky adoptovať strom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2019
Mestské múzeum predstaví krásu slovenských národných parkov
Krásu prírody národných parkov, jaskýň, vzácnych chránených rastlín a živočíchov predstaví výstava Národné parky, Biodiverzita Slovenska. Sprístupnená bude v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, ktoré je pobočkou Ponitrianskeho múzea.
viac
02.11.2020
Minister J. Budaj prichádza s reformou Štátnej ochrany prírody SR
Z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja vznikla expertná komisia na prípravu reformy Štátnej ochrany prírody SR.
viac
22.02.2021
Britský portál označil slovenské národné parky za 3. najkrajšie v Európe
Národné parky na Slovensku vyhodnotil britský webový portál saveoneenergy.com ako tretie najkrajšie v Európe. Za najkrajší slovenský národný park pri tom určil Muránsku planinu. Informoval o tom hovorca Slovenskej lesníckej komory (SLK) Dávid Hančinský.
viac
09.12.2021
Slovensko sa v reforme národných parkov inšpiruje aj príkladom z Poľska
Správne fungujúce národné parky prinášajú rozvoj regiónov, podporujú udržateľný turizmus, zamestnávajú stovky pracovníkov a predovšetkým zachovávajú prírodné dedičstvo pre ďalšie generácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %