Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
20.02.2024 04:05

Prehliadkou Umelci v Piešťanoch pripomenú medzinárodný deň sprievodcov


Známa socha Barlolámača pri Kolonádovom moste v Piešťanoch. Snímka zdroj: OOCR Piešťany


Prehliadkou Osobnosti: Umelci v Piešťanoch si v kúpeľnom meste pripomenú v stredu (21. 2.) Medzinárodný deň turistických sprievodcov. Povedie po stopách slávnych hostí, informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany Tatiana Nevolná.


"Počas tejto prehliadky vstúpia účastníci do bohémskeho kúpeľného života, ktorý spoluvytvárali osobnosti, ako Alfons Mucha, Gejza Vámoš, Vlasta Burian, Ivan Krasko, Selma Lagerlöfová a mnohí ďalší," uviedla. Prehliadka ponúkne ich pútavé životné príbehy, spojené aj s prekvitajúcimi a noblesnými piešťanskými kúpeľmi, kde navždy zanechali stopu. Účastníci sa dozvedia, ako zasiahol genius loci Piešťan do tvorby slávnych umelcov, kde bývali a kam sa chodili baviť počas svojho pobytu. Prehliadka je bezplatná a začne sa o 15.00 h pri soche Barlolámača na Kolonádovom moste.         

"Na marec už pripravujeme dva nové prehliadkové okruhy. V štyroch termínoch sa budú konať Ženy v kúpeľoch. Ukážu, aký bol bežný život žien v Piešťanoch v minulosti, ktoré povolania vykonávali, s akým cieľom do Piešťan chodili. "Spomenieme umelkyne, šľachtičné, slúžky, ošetrovateľky, infanteristky, automobilové pretekárky či spoločníčky a mená, ako Alžbeta Báthoryová, Sisi, Hana Gregorová, Jaroslava Muchová či Eliška Junková. Táto prehliadka ukáže miesta a rozpovie príbehy žien v Piešťanoch," doplnila Nevolná.         

Ďalšie štyri marcové prehliadky budú venované piešťanským lekárom, dostali názov História: Od ránhojičov ku kúpeľným lekárom. Priblížia, ako vyzeral kúpeľný život v minulosti, ako boli predpisované procedúry a ktoré choroby sa v Piešťanoch liečili a tiež kedy a ako sa ľudová liečba zmenila na modernú kúpeľnú liečbu.         

Turistická sprievodkyňa Mária Michalčíková doplnila, že na tento rok pripravujú aj ďalšie tematické okruhy. "Jedným bude okruh zameraný na prírodu, veď napríklad piešťanský lesopark Červená veža je na prechádzku ako stvorený. Verím, že po komentovaných prehliadkach sa ľudia pozerajú na Piešťany inými očami," uviedla.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2019
Deň Svätého Floriána v Trnave
Pri príležitosti 150. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave, ktorý po Šoprone (1866) a Bratislave (1867) bol tretím najstarším zborom v Uhorsku, sa v tomto roku uskutočnia oslavy svätého Floriána aj v Trnave. Sú pokračovaním a zavŕšením osláv z konca novembra 2018.
viac
25.05.2021
Deti oslávia svoj deň vo vlaku a v kaštieli
O tom, či mali deti hračky aj v minulosti, čo robili, keď nebol televízor či počítač a ako sa im žilo kedysi v kaštieli sa môžete dozvedieť na prvom Veľkom vlakovom výlete z Košíc do Betliara a Dobšinej už túto sobotu 29. mája.
viac
21.03.2023
Vo Zvolene a okolí bude séria podujatí k Medzinárodnému dňu lesov
Národné lesnícke centrum (NLC) – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky vo Zvolene pripravilo aj tento rok kampaň pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov, ktorý si pripomíname každoročne 21. marca. Témou aktuálneho 11. ročníka je Zdravé lesy pre zdravých ľudí.
viac
29.01.2024
ZMOS si pripomenul Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Združenie miest a obcí Slovenska si pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu symbolizujúci jedno z najtemnejších období ľudstva v histórii.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %