Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
15.02.2024 05:05

Pred radnicu umiestnili automat na rozložiteľné vrecká


Snímka zdroj: Peter Mičúch


Mesto Považská Bystrica je prvou samosprávou na Slovensku, kde pred radnicu umiestnili automat na biologicky rozložiteľné vrecká. Podľa referentky odpadového hospodárstva Daniely Sovíkovej chce mesto svojim obyvateľom uľahčiť separovanie kuchynského odpadu.


Automat podľa nej vydá jednu rolku rozložiteľných vreciek za poplatok, zároveň s ňou automat vydá aj druhú rolku, ktorá je zdarma, dotuje ju mesto Považská Bystrica.         

"Našou snahou je, aby obyvatelia mesta nepoužívali na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad igelitové vrecká, ale využili vrecká, ktoré sa v prírode rozložia. Pred tromi rokmi sme začali do domácností distribuovať desaťlitrové košíky na kuchynský odpad, rozložiteľné vrecká majú preto objem desať litrov," doplnila Sovíková s tým, že ročne Považskobystričania vyseparujú asi 500 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.         

Ako dodala, mesto doteraz vrecká distribuovalo prostredníctvom domovníkov. Problémom bolo, že nie všetci domovníci boli ochotní vrecká roznášať a nie všetci obyvatelia mali záujem separovať kuchynský odpad. Vrecká z automatu sú podľa nej vďaka dotácii mesta lacnejšie ako z obchodov.         

Podľa Mariána Melichera zo spoločnosti Elkoplast Slovakia ide na Slovensku o štvrtý podobný automat, dva sú v Bratislave a jeden v Trenčíne. Všetky sú v obchodných centrách, považskobystrická samospráva je prvou na Slovensku, ktorá automat umiestnila pred budovou mestského úradu.         

"V jednej rolke je 25 desaťlitrových vreciek, vyrobené sú z kukuričného škrobu či iných prírodných materiálov. Je v nich minimum mikroplastov. Rozklad vreciek sa začína už pri kontakte s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom, v zemi sa úplne rozložia za jeden až dva mesiace," doplnil Melicher.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.01.2018
Mestu sa podarilo predať chátrajúcu budovu bývalej vojenskej správy
Považskej Bystrici sa po niekoľkých rokoch podarilo na tretí pokus predať budovu bývalej vojenskej správy v centre mesta. Vo verejnej obchodnej súťaži ju predala za 281 000 eur spoločnosti, ktorá je zároveň vlastníkom Kúpeľov Nimnica.
viac
30.05.2018
Považskobystrická radnica očakáva tento rok z daní a poplatkov 4,2 milióna eur
Miestne dane a poplatky v Považskej Bystrici zostávajú na úrovni minulého roka. Rozhodnutia doručujú obyvateľom zamestnanci mestského úradu do vlastných rúk.
viac
01.02.2019
V Považskej Bystrici zrekonštruujú tri a postavia ďalšie tri hasičské zbrojnice
Dobrovoľní hasiči v šiestich mestských častiach Považskej Bystrice sa v tomto roku dočkajú rekonštrukcie, prestavby či výstavby nových hasičských zbrojníc. Z celkových predpokladaných nákladov asi 290.000 eur získalo mesto dotáciu 180.000 eur z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
viac
20.07.2020
Považskobystrická radnica získala viac ako 50 000 eur za separovanie odpadu
Viac ako 50 000 eur získala považskobystrická radnica od Environmentálneho fondu za triedenie odpadu v minulom roku. Podiel separovania odpadu dosiahol v meste v minulom roku takmer 33-percentnú úroveň.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %