Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
11.06.2022 12:21

Pracovné príležitosti v Handlovej predstavilo viac ako dvadsať zamestnávateľov


Ilustračná snímka (archív MsÚ)


Vďaka aktívnej činnosti Kontaktného centra a partnerov sa v Handlovej včera (10. 6. 2022) podujatia „Pracovné trhy“ zúčastnilo dvadsaťtri zamestnávateľov a stovky návštevníkov.


Bohatá ponuka pracovných miest oslovila nielen zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza, a. s. (HBP, a.s), ktorí sú zapojení do projektu „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra“, ale tiež širokú verejnosť a študentov vyšších ročníkov Strednej odbornej školy v Handlovej.

Pracovným trhom v Handlovej prialo aj počasie. Od 10.00 h už boli všetci zamestnávatelia na svojich stanovištiach. Na pódiu bola dostupná veľkoplošná projekcia, kde bolo možné sledovať priame moderátorské vstupy predstavujúce zamestnávateľov.

Podľa primátorky mesta Handlová, Sivie Grúberovej, bolo dnešné podujatie jedným z top podujatí, mimo ďalších pekných handlovských kultúrnych, športových i spoločenských, pretože môže priniesť Handlovčanom to najlepšie a to je práca. „Je veľmi významne práve v tom, že sme mesto, kde minulý rok bola ukončená banícka činnosť a ako soľ potrebujeme pracovné príležitosti. Nielen pre baníkov, ale aj pre iných ľudí, ktorí prídu o prácu. Môžem povedať, že v súčasnosti je percento nezamestnanosti v okrese Prievidza približne 5,5 %, čo je jedno z najnižších čísel. Ale každý potrebuje prácu, možno lepšiu, aby bol doma, v meste alebo minimálne aspoň v okrese. Som rada, že je tu taká všehochuť. Sú tu naozaj veľmi významné a stabilné firmy z okresu Prievidza, ale aj z okresu Žiar nad Hronom dokonca z Českej republiky“, konštatovala primátorka. Zároveň dala do pozornosti mestskú organizáciu, HATER – HANDLOVÁ spol. s r. o. (technické služby mesta), ktorá sa stala veľmi významným zamestnávateľom počas uplynulých dvoch rokov, pretože zriadila sociálny podnik, ktorý je určený pre takých ľudí, ktorí majú zdravotné znevýhodnenia alebo sú mladí, respektíve majú vyšší vek. V sociálnom podniku je teda aj zo strany mesta vytvorený priestor ľudí odchádzajúcich z baní, nakoľko sú to chlapi, ktorí vedia robiť a boli by v mete prínosom pre činnosti technického charakteru.

Za HBP, a. s. zhodnotil prínos projektu, Karsten Ivan, projektový manažér: „Prínos projektu vidíme hlavne v tom, že tí, ktorí skončili svoju banícku prácu a povedzme, že mali dôchodkový alebo preddôchodkový vek, sú zaopatrení zo strany štátu a TSK. Tí, ktorí ešte nemajú nárok na odstupné, resp. odchodné, tak majú možnosť sa preškoľovať, pričom počas tejto doby im ide mzda. Takže tu nehrozí „pád bez záchrannej siete“. Čo sa týka transformácie a peňazí z transformácie tu, bohužiaľ, žiadne peniaze fyzicky nie sú. Rokuje sa o rôznych projektoch, ktoré podávajú bane aj rôzne organizácie a samosprávy. V súčasnosti nevieme, ktoré z tých projektov budú alebo nebudú realizované. Samotné schvaľovanie podlieha niekoľkostupňovému posudzovaniu Európskej komisie a jej orgánov. Očakávali sme, možno trochu naivne, že budú projekty realizované alebo vybraté rýchlo. Bohužiaľ sa to naťahuje, nie však vinou HBP, a. s. Proces uzatvárania baní bude pokračovať ešte niekoľko rokov, aj po roku 2023, čo znamená, že časť baníkov tam ešte bude“, uviedol projektový manažér s vierou, že aj tí, ktorí odídu z baní neskoršie budú súčasťou ďalších projektov, ktoré sa podarí zrealizovať.

Manažér Kontaktného centra v Handlovej, Tomáš Šujan, považuje dnešného pracovné trhy z jeho pohľadu a v takomto rozsahu za prvé svojho druhu v Handlovej a verí, že prospeje k transformácii regiónu horná Nitra. Poďakoval všetkým zamestnávateľom, kolegom a partnerom, ktorí prijali pozvanie do Handlovej, boli nápomocní pri organizácii podujatia. Podľa jeho slov boli i takí zamestnávatelia, ktorí aktívne požiadali o prezentáciu voľných miest na handlovských pracovných trhoch, ktorá bola pre firmy a všetkých účastníkov bezplatná. Spresnil, že podujatie bolo určené primárne pre účastníkov projektu avšak samozrejme vítaná bola i široká verejnosť.

Vladimír Podoba, predseda Handlovského baníckeho spolku, sa zúčastnil výberového konania do Kontaktného centra a  aktuálne je tiež jeho zamestnancom. Jednou zo súčastí projektu je téma kultúra a snaha o uchovanie baníckych tradícií. Aktuálne má preto pripravených viacero kvízov, ktoré sa venujú baníckym tradíciám a histórii, pripravuje s kolegami zaujímavé tlačové výstupy, aby sa na baníkov a ich špecifickú prácu nezabudlo.

Jozef Fabian, riaditeľ ÚPSVaR Prievidza sa vyjadril prítomným médiám tiež k téme počtu pracovných miest, ktoré považuje v regióne za dostatočné. Ako však doplnil, stále sú tu ľudia, ktorí sú veľmi ťažko zamestnateľní z dôvodu nízkeho stupňa ich vzdelania. Preto vidí úlohu úradu práce do budúcna nájsť v spolupráci s ministerstvom spôsob, ako týchto ľudí včleniť do spoločnosti a pracovných procesov.

Pod moderátorkou taktovkou Evy Židekovej boli predstavení hostia dnešných trhov, poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Petra Hajšelová, primátorka mesta Silvia Grúberová a jej zástupca Radoslav Iždinský, poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a mesta Handlová Jozef Stopka, predseda Združenia obcí handlovskej doliny Tibor Čičmanec a starostovia obcí handlovskej doliny, riaditeľ Úradu práce a sociálnych vecí Prievidza Jozef Fabian, za hlavného partnera projektu TSK, Andrea Dubecová, asistentka projektového manažéra a manažéri troch kontaktných centier v rámci projektu: za Handlovú Tomáš Šujan, za Nováky Andrea Malátová, za Prievidzu Ľuboš Maxina. Za HBP, a. s. boli predstavení projektový manažér Karsten Ivan, finančná manažérka projektu Darina Machová a jej asistentka Marta Pernišová a zástupcovia zamestnávateľov. Príjemným spestrením handlovských pracovných trhov boli hudobné vstupy Radky Križanovej v sprievode Romana Mečiara v zoskupení Stay Tuned. Pracovné trhy v Handlovej boli v poradí na hornej Nitre tretie v rámci projektu „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra“

Autor: (ts-MsÚ Handlová)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2020
Európska iniciatíva „Podpora zamestnanosti mladých ľudí“
Európska komisia minulý týždeň prijala opatrenia na rozvoj potenciálu a podporu zamestnanosti mladých ľudí.
viac
09.11.2020
B. Gröhling deklaroval podporu fungovaniu mládežníckych parlamentov
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) deklaroval podporu mládežníckym parlamentom. Otázka zabezpečenia financií na ich fungovanie je podľa jeho slov aj súčasťou diskusie pri tvorbe novej Stratégie pre mládež SR na nasledujúce roky.
viac
13.02.2024
Úrady práce sociálnych vecí a rodiny majú nový nástroj na podporu mladých ľudí
Nezamestnaní ľudia vo veku do 30 rokov majú možnosť získať kvalitné odborné poradenstvo, ktoré im pomôže uplatniť sa na trhu práce. Na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny sa môžu zapojiť do národného projektu Individualizovaný a komplexný prístup so zameraním na poradenské činnosti.
viac
01.03.2024
MPSVR chystá program na podporu zamestnávania mladých ľudí
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravuje veľký program na podporu zamestnávania mladých ľudí. Po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach, zameranom na výrobu automobilov a prechod na elektromobilitu, to uviedol šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %