Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
19.02.2020 02:40

Poznáme osobnosti Bratislavského kraja


Snímka zdroj: (bsk).


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) každoročne udeľuje ocenenia osobnostiam, ktoré významným spôsobom podporili rozvoj regiónu alebo pomáhajú občanom v kraji. Od roku 2003 ocenil už vyše stovku laureátov. Tento rok k nim pribudlo ďalších 31 a jedna historická osobnosť.


Po prvý raz mohli za osobnosť kraja hlasovať aj obyvatelia župy.

„Som presvedčený o tom, že v žiadnom inom kraji nenájdete také množstvo úspešných vedcov, umelcov, pedagógov, lekárov, športovcov, či ľudí pôsobiacich v sociálnej oblasti. Skrátka osobností, ktoré skvalitňujú život obyvateľov a robia náš kraj krajším. Ľudí, ktorí si zaslúžia ocenenie a našu vďaku, je nepochybne viac. Na to by však jeden večer nestačil. Bolo mi cťou odovzdať ocenenia aspoň niektorým z nich,“ uviedol vo svojom príhovore počas slávnostného odovzdávania cien Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Sieň slávy Bratislavského kraja už obsahuje vyše 100 mien. Návrhy mohli zaslať poslanci, starostovia i široká verejnosť. Nominácie napokon schválili poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja. Počas slávnostného odovzdávania cien v Divadle Aréna získalo 16 osobností Výročnú cenu Samuela Zocha a 15 osobností Pamätný list predsedu.

„Cenu za rok 2019 sme druhýkrát udelili aj v kategórii Historická osobnosť regiónu. Tento titul získa každý rok iba jeden nositeľ. Jeho meno bude navždy zaznamenané na pamätnej tabuli v sídle Bratislavského samosprávneho kraja,“ priblížil Juraj Droba. Titul Historická osobnosť regiónu bola in memoriam udelená  legendárnemu česko-slovenskému hokejovému brankárovi a trénerovi Vladimírovi Dzurillovi, jednému z najväčších brankárov hokejovej histórie. Cenu prevzala jeho manželka Zlatica Dzurillová. 

Oceňovanie osobností Bratislavského kraja po prvý raz spestrila aj špeciálna kategória Cena verejnosti. O jej víťazovi rozhodli obyvatelia kraja prostredníctvom verejného hlasovania. Získali ju manželia Vojtech Potočný a Mária Potočná. Nominovaní boli za dlhoročnú prácu v oblasti vodných športov. Vojtech Potočný pôsobí od roku 1963 ako tréner. Odtrénoval viac ako 300 športovcov, vrátane zverencov, ktorí nás reprezentovali na Olympiádach. Spolu s manželkou majú štyri deti, ktoré v rodinnej tradícii aj naďalej pokračujú. Vedú klub Dunajských vodákov Slávia UK, ktorý podporuje aj Bratislavský samosprávny kraj.

Pamätný list predsedu Bratislavského samosprávneho kraja a Výročnú cenu Samuela Zocha získali napríklad MUDr. František Žernovický, CSc., František Šebej, PhDr., CSc., Mgr. Art. Ľubo Roman, Mgr. Štefan Šimák, Jana a Tomáš Kuťkovci, Daniel Hevier, Mgr. Juraj Peržo, MUDr. Oľga Čerbaničová, Janka Keseg Števková, Mgr. Marián Bilačič, či Martin Borodáč. „Všetkým laureátom ešte raz zo srdca blahoželám. Každý z ocenených si cenu právom zaslúži, lebo všetci robia dobré veci tak pre ľudí, ako aj kraj. Každého si nesmierne vážim. Zároveň ďakujem všetkým hlasujúcim, ktorí sa zapojili do našej ankety Cena verejnosti. Celkovo prišlo takmer 2000 hlasov a som rád, že aj naši obyvatelia prejavili záujem vybrať si tú naj osobnosť kraja,“ doplnil na záver bratislavský župan Juraj Droba.

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.12.2018
BSK: Dobré projekty môžu zabojovať o takmer trištvrte milióna
Projekty z oblasti kultúry a turizmu majú dva týždne na získanie finančnej podpory z bratislavskej župy. Žiadosti o poskytnutie dotácie z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry treba podať do 19. decembra a na podporu turizmu do 20. decembra.
viac
15.05.2019
BSK: Noc múzeí a galérií 2019
V sobotu 18. mája 2019 sa múzeá a galérie v Európe opäť otvoria návštevníkom s pestrou programovou ponukou v netradičnom čase. Už po pätnásty raz v histórii podujatia patrí tretia májová sobota Noci múzeí a galérií.
viac
30.08.2019
Nový školský rok s takmer 4000 župnými prvákmi
V tomto školskom roku do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja pribudne od 2. septembra takmer 4-tis. prvákov
viac
22.01.2021
Za tri roky práce už vidieť konkrétne výsledky
Nová dopravná infraštruktúra, rekonštrukcie kultúrnych pamiatok, deinštucionalizácia sociálnych služieb, zvýšenie atraktivity stredného školstva či akcent na životné prostredie. To sú hlavné oblasti, ktorým súčasné vedenie Bratislavskej župy venovalo pozornosť v tomto volebnom období.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %