Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 28. augusta 2024 a domicilom mesta obce Krajná Poľana.
Slovenská pošta bude v nedeľu 6. októbra pri príležitosti osláv 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie predávať vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku poštovú známku „80. výročie Karpatsko-duklianskej operácie - Duklianske bojisko“.
Motívom poštovej známky je pamätník Československej armády na Dukle spolu s ruským tankom z pamätníka Karpatsko-duklianskej operácie z múzea v prírode vo Vyšnom Komárniku.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 28. augusta 2024 a domicilom mesta obce Krajná Poľana. Motívom prítlače FDC je pamätník na Dukle. Motívom FDC pečiatky je lietadlo z expozície múzea v Dukle. FDC vytlačila digitálnou tlačou spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je akad. mal. Peter Augustovič.
V nedeľu 6. októbra sa na Dukle a vo Svidníku uskutočnia Celoštátne oslavy 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. Počas celého dňa môžu návštevníci prísť nielen k Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle, kde sa uskutoční slávnostný pietny akt kladenia vencov, ale aj do parku vo Svidníku, kde je pripravený bohatý kultúrno-spoločenský program s množstvom sprievodných aktivít, hudobnými interpretmi a rôznymi atrakciami pre verejnosť.
Súčasťou osláv bude okrem spomienkových podujatí, statických a dynamických ukážok ozbrojených síl a vojenskej polície aj prezentácia klubov vojenskej histórie.
Karpatsko-duklianska operácia, trvajúca od 8. septembra do 27. októbra 1944, bola historicky najväčšou vojenskou operáciou, ktorá sa odohrala na území Slovenska a zároveň aj jednou z najväčších horských bitiek II. svetovej vojny. Počas bojov v Duklianskom priesmyku, ktorých cieľom bolo spojiť postupujúce sovietske a československé vojská s povstaleckými silami v SNP, padlo alebo následkom zranení zahynulo približne 21 000 sovietskych a 1500 československých vojakov. Významnú úlohu počas Karpatsko-duklianskej operácie zohrali práve československí vojaci, ktorí sa tak vlastným úsilím podieľali na oslobodení Československa.
Národná kultúrna pamiatka Duklianske bojisko vo Vyšnom Komárniku, čiastkovo zasahujúca aj do katastra obce Nižný Komárnik, je súborom viacerých (ôsmich) pamiatkových objektov, ktoré hmotne, architektonicky, umelecky a situačne pripomínajú predmetnú vojenskú operáciu. Pamätník 1. čs. armádneho zboru v ZSSR predstavuje azda najznámejší symbol bojov na Dukle, pričom v ostatnom období prešiel viacerými pamiatkovými obnovami, spomedzi ktorých je potrebné zmieniť najmä jeho odideologizáciu. Tá je najväčšmi vnímateľná reštituovanou replikou pôvodnej sochy čs. vojaka od sochára J. A. Víteka odstránenou z pamätníka v 50. rokoch 20. storočia. Na pamätnom cintoríne pri ústrednom pamätníku 1. čs. armádneho zboru v ZSSR je pochovaných 565 čs. vojakov, ktorí počas bojov v Duklianskom priesmyku položili svoje životy za slobodu vlasti, a ktorých mená sú vygravírované na jednotlivých náhrobníkoch.
Pamätník 1. čs. armádneho zboru v ZSSR spolu s priľahlým pamätným cintorínom, tak ako aj celý areál bojiska sú nielen významným pietnym miestom a symbolom moderných slovenských a českých dejín, ale tiež jednou z dominánt hmotného kultúrneho dedičstva podduklianskeho regiónu (okres Svidník) a v neposlednom rade aj dôležitým mementom hrôz II. svetovej vojny a boja za slobodu.
Mgr. Matej Tatarka