Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
28.09.2021 01:55

Poštársky život v prvej polovici 20. storočia zachytáva výstava v Poštovom múzeu


Ilustračný výrez plagátu


Výstava Pošta a poštár: Eugen Zental v poštových službách 1906 – 1948 prináša príbeh pracovného života poštového úradníka z 1. polovice 20. storočia.


Volal sa Eugen (Jenö) Zental (Zentál) a od roku 1906 až do roku 1948 bol 42 rokov poštárom, presnejšie poštovým úradníkom. V poštových službách zažil tri rôzne politické režimy, cisársku Rakúsko-uhorskú monarchiu, demokratické Československo, ako aj vojnovú Slovenskú republiku. Výstava je prístupná až do 10. januára 2022 v pracovných dňoch od 8:00 do 15:30 v priestoroch Poštového múzea na Partizánskej ceste 9 v Banskej Bystrici.

Eugen Zental sa narodil v roku 1888 v Plevníku. Pochádzal zo zemianskeho rodu a do poštových služieb vstúpil podľa písomných prameňov pravdepodobne už v roku 1906, ešte v čase panovania cisára Františka Jozefa I. V období prvej svetovej vojny bol ako poštový zamestnanec zaradený do C. a. k. Telegrafického zboru rakúsko-uhorskej armády. Po vojne jeho kariéra poštového úradníka postupovala cez rôzne úradnícke pozície - poštový akcesista, poštový adjunkt, vrchný poštový adjunkt, poštový asistent až po prednostu poštového a telegrafného úradu v Púchove, kde pôsobil takmer celý svoj pracovný život.

Pôsobenie Eugena Zentala v poštových službách je návštevníkom výstavy sprostredkované cez rozmanité písomné dokumenty, akými sú napríklad úradné listy, menovacie dekréty, osvedčenia o vykonaní odborných skúšok. Zastúpené sú aj niektoré osobné predmety Eugena Zentala, medzi nimi listový papier a obálka s natlačenou hlavičkou, vizitka, poštárska tužka, spony na spisy, preukaz Spolku slovenských poštárov a viaceré ďalšie. Výstavu dopĺňajú vzácne fotografie ukazujúce Eugena Zentala so spolupracovníkmi a ďalší obrazový materiál približujúci pohľady na budovu poštového a telegrafného úradu v Púchove. Unikátny je záber zachytávajúci Eugena Zentala na prechádzke so svojím psom. Dominantným predmetom výstavy je úradnícky stôl amerického typu z 30. rokov 20. storočia používaný aj na vtedajších poštových úradoch. Na stole sú rozmiestnené rôzne predmety, ktoré veristicky vytvárajú predstavu o tom, ako vyzeral pracovný stôl poštového úradníka v období 30. – 40. rokov 20. storočia. Návštevník uvidí dobovú stolnú lampu, písacie potreby, telefón, úradné pečiatky, spony na spisy a ďalšie drobné predmety.

Výstava je doplnená aj ďalšími zbierkovými predmetmi Poštového múzea, ktoré ukazujú poštársky život v období prvej polovice 20. storočia. Poštárska čiapka francúzskeho vzoru, starý nástenný telefón, znak Československej pošty používaný na poštových dopravných prostriedkoch, ešte rakúska poštová schránka premaľovaná po roku 1918 do farieb novovzniknutej Československej republiky, model poštového voza prevážajúceho listové a balíkové zásielky, súbor listových váh rôzneho typu sú len niektorými z nich.

Eugen Zental bol poštový úradník, ktorý si dlhé roky plnil svoje náročné pracovné povinnosti. Keď zamestnanci Poštového múzea získali rozsiahlejšiu zbierku predmetov dokumentujúcich jeho pracovný život a spracovali ich, zamysleli sa nad ich ďalším využitím. Výsledkom je výstava, ktorá má ambíciu vzdať hold tisícom ďalších poštových zamestnancov, ktorí celé storočia vytvárali a aj v súčasnosti tvoria históriu pošty na území Slovenska, práve prostredníctvom konkrétneho životného príbehu Eugena Zentala.

Autor: (ts-Slovenská pošta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2018
Výstava v múzeu predstaví život a prácu baníkov v mestskej časti Baňa
Výsledky výskumu venovaného vplyvu rozvinutého priemyslu na život v meste predstaví pripravovaná výstava Rožňava Baňa – život a práca, ktorú otvoria v utorok 27. novembra o 15.30 h v galérii Baníckeho múzea (BM) v Rožňave. Pripravilo ju občianske združenie (OZ) Medza v spolupráci s BM.
viac
26.11.2019
Tribečské múzeum predstavuje premeny Vianoc v priebehu 20. storočia
Premeny vianočných sviatkov v priebehu 20. storočia prezentuje výstava, ktorú môžu vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstava je zapožičaná z Vlastivedného múzea v Galante, autorkou scenára je Izabela Danterová.
viac
22.01.2020
V lesníckom múzeu predstavujú kráľa slovenských lesov - jeleňa
Kráľ slovenských lesov, jeleň, bude v najbližších dňoch dominovať výstavným priestorom Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) vo Zvolene. Prezentácia nadväzuje na predchádzajúce výstavy, venované významným zástupcom fauny slovenských lesov, ako sú medveď, vlk, diviak či srnec.
viac
04.09.2020
V múzeu predstavujú umenie a umelcov Liptova v 19. storočí
Umenie a umelcov spojených s regiónom Liptova v 19. storočí predstavuje nová výstava, ktorú tento týždeň otvorili v Liptovskom múzeu v Ružomberku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %