Nedeľa 25.09.2022
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
20.09.2022 09:30

Populácia hlucháňa hôrneho poklesla na Slovensku o viac než 70 percent


Hlucháň hôrny.


Populácia hlucháňa hôrneho na Slovensku poklesla za posledné štyri desaťročia o viac než 70 percent. Štátni ochranári zbierajú trus hlucháňa, aby zistili jeho aktuálnu početnosť. Uviedla to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.


Hlucháň hôrny je v Červenom zozname vtákov Slovenska zaradený medzi silne ohrozené druhy. "Dlhodobý negatívny trend vývoja populácie sa prejavuje aj na menšom počte kohútov na tokaniskách, prípadne neobsadení tradičných tokanísk," zhodnotili ochranári. Predpokladaná veľkosť hniezdnej populácie predstavuje 250 až 450 tokajúcich samcov. V územiach Natura 2000 je to 200 až 400, priblížili.

Príčinami znižovania početnosti hlucháňa v karpatských lesoch môže byť rovnorodosť lesov na veľkých plochách, odlesňovanie vhodných biotopov, zmena ich štruktúry, vplyv klimatickej zmeny, strata genetickej premenlivosti či tlak predátorov.

ŠOP chce získať poznatky o aktuálnej početnosti a vývoji populácie hlucháňa hôrneho. Bude tiež mapovať kvalita jeho biotopu. Po zbere hluchánieho trusu bude prebiehať analýza DNA vzoriek. "Najpresnejšie údaje je možné získať práve s využitím analýzy DNA, na základe ktorej bude možné jednoznačne stanoviť početnosť populácie druhu v sledovaných územiach," priblížili ochranári.

Doplnili, že na zabezpečenie dlhodobej udržateľnej populácie hlucháňa sa vyžaduje prijatie preventívnych opatrení na ochranu jeho biotopov. Je podľa ŠOP potrebné zastaviť ich stratu, zabezpečiť ich prepojenie a ochranu, zvýšiť kvalitu a rozlohu biotopov či obmedziť predáciu. Realizovať by sa tiež mali opatrenia praktickej starostlivosti tak, aby sa uplatnil aktívny manažment.

Hlucháň uprednostňuje ihličnaté nízko zavetvené stromy a bohatú pozemnú vegetáciu, ako napríklad čučoriedky či iné bobuľovité kry. "Optimálne podmienky nachádza predovšetkým v starých 80- až 250-ročných prirodzených horských lesoch pralesovitého typu s hlavným zastúpením smreka, jedle, buka, javora, prípadne jarabiny," poukázali štátni ochranári.

Medzi biotopy hlucháňa hôrneho zaraďujú aj tokaniská, ktoré predstavujú skupiny stromov na rozhraní porastov, na okraji rúbanísk alebo v lesných priesekoch. Hlucháň hôrny je predmetom ochrany v dvanástich chránených vtáčích územiach, uzavrela ŠOP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.10.2020
Ochranári zaznamenali mimoriadne neskoré hniezdenie sovy plamienky
Jedno z najneskorších zdokumentovaných hniezdení sovy plamienky driemavej v celoslovenskom meradle zaznamenali ochranári počas monitoringu tohto druhu na poľnohospodárskom družstve v okrese Dunajská Streda.
viac
05.11.2020
V Tatrách narátali pod 1000 kamzíkov, výsledky zoológov nepotešili
Výsledky tohtoročnej jesennej kamzičej inventúry zoológov nepotešili. Na oboch stranách Tatier v predposledný októbrový štvrtok (22. 10.) zaevidovali dokopy ani nie 1000 kamzíkov, pričom práve jeseň bola v posledných rokoch obdobím, keď padali rekordy.
viac
12.01.2021
Projekt LIFE má zlepšiť stav populácie sysľa pasienkového na Slovensku
Medzinárodný projekt LIFE má zlepšiť nepriaznivý stav populácie sysľa pasienkového. Počet jedincov a reprodukčných kolónií by sa mal zvýšiť o 100 percent. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
03.01.2022
Podiel triedenia odpadov rastie, skládkovanie kleslo pod 50 percent
V roku 2020 prvýkrát skončila na skládkach menej ako polovica komunálneho odpadu (49,7 percenta). Potvrdzujú to výsledky Štatistického úradu SR a Eurostatu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %