Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
20.09.2022 09:30

Populácia hlucháňa hôrneho poklesla na Slovensku o viac než 70 percent


Hlucháň hôrny.


Populácia hlucháňa hôrneho na Slovensku poklesla za posledné štyri desaťročia o viac než 70 percent. Štátni ochranári zbierajú trus hlucháňa, aby zistili jeho aktuálnu početnosť. Uviedla to Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.


Hlucháň hôrny je v Červenom zozname vtákov Slovenska zaradený medzi silne ohrozené druhy. "Dlhodobý negatívny trend vývoja populácie sa prejavuje aj na menšom počte kohútov na tokaniskách, prípadne neobsadení tradičných tokanísk," zhodnotili ochranári. Predpokladaná veľkosť hniezdnej populácie predstavuje 250 až 450 tokajúcich samcov. V územiach Natura 2000 je to 200 až 400, priblížili.

Príčinami znižovania početnosti hlucháňa v karpatských lesoch môže byť rovnorodosť lesov na veľkých plochách, odlesňovanie vhodných biotopov, zmena ich štruktúry, vplyv klimatickej zmeny, strata genetickej premenlivosti či tlak predátorov.

ŠOP chce získať poznatky o aktuálnej početnosti a vývoji populácie hlucháňa hôrneho. Bude tiež mapovať kvalita jeho biotopu. Po zbere hluchánieho trusu bude prebiehať analýza DNA vzoriek. "Najpresnejšie údaje je možné získať práve s využitím analýzy DNA, na základe ktorej bude možné jednoznačne stanoviť početnosť populácie druhu v sledovaných územiach," priblížili ochranári.

Doplnili, že na zabezpečenie dlhodobej udržateľnej populácie hlucháňa sa vyžaduje prijatie preventívnych opatrení na ochranu jeho biotopov. Je podľa ŠOP potrebné zastaviť ich stratu, zabezpečiť ich prepojenie a ochranu, zvýšiť kvalitu a rozlohu biotopov či obmedziť predáciu. Realizovať by sa tiež mali opatrenia praktickej starostlivosti tak, aby sa uplatnil aktívny manažment.

Hlucháň uprednostňuje ihličnaté nízko zavetvené stromy a bohatú pozemnú vegetáciu, ako napríklad čučoriedky či iné bobuľovité kry. "Optimálne podmienky nachádza predovšetkým v starých 80- až 250-ročných prirodzených horských lesoch pralesovitého typu s hlavným zastúpením smreka, jedle, buka, javora, prípadne jarabiny," poukázali štátni ochranári.

Medzi biotopy hlucháňa hôrneho zaraďujú aj tokaniská, ktoré predstavujú skupiny stromov na rozhraní porastov, na okraji rúbanísk alebo v lesných priesekoch. Hlucháň hôrny je predmetom ochrany v dvanástich chránených vtáčích územiach, uzavrela ŠOP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2020
SR sa bude snažiť predísť pokute pre žalobu za ohrozenie hlucháňa
Slovensko sa bude snažiť predísť pokute, ktorá mu hrozí pre žalobu Európskej komisie (EK) za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že teraz bude mať SR čas na obhajobu.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
07.01.2021
Počet obyvateľov rastie zatiaľ iba v Bratislave
Počet obyvateľov posledné roky rastie iba v Bratislave, ostatné krajské mestá populáciu strácajú. Informuje o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v minuloročnej publikácii Krajské mestá z pohľadu kvality života.
viac
24.06.2021
Početnosť populácie medveďa stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne
Početnosť populácie medveďa hnedého na Slovensku stúpla za posledných 20 rokov trojnásobne. Upozornil na to štátny podnik Lesy SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %