Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
10.03.2022 12:30

Ponuku na obnovu Krásnej Hôrky predložilo päť záujemcov


Na snímke zľava generálny riaditeľ SNM Branislav Panis a riaditeľka SNM – Múzea Betliar Tímea Mátéová počas tlačovej konferencie k obnove hradu Krásna Hôrka 2012 - 2022 v Bratislave. Snímka zdroj: (tasr).


Vo verejnom obstarávaní na realizáciu obnovy hradu Krásna Hôrka a revitalizáciu jeho bezprostredného okolia prišlo do stanoveného termínu 8. marca päť ponúk. V najbližších dňoch ich má začať vyhodnocovať expertná komisia.


Vo štvrtok o tom informovali zástupcovia Slovenského národného múzea (SNM), ktorí o aktuálnej situácii pri obnove národnej kultúrnej pamiatky referovali v deň 10. výročia devastačného požiaru historického objektu.

Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis pripomenul, že cieľom je realizovať stavbu po etapách s nastavenými míľnikmi výstavby a následne požiadať o predčasné užívanie niektorých ucelených častí hradného komplexu, teda o sprístupnenie určitých častí hradu pre verejnosť. "Pokiaľ všetko dobre pôjde, dolný hrad, časť stredného hradu a stavby podhradia plánuje SNM sprevádzkovať na jeseň 2023. Horný hrad príde na rad v poslednej fáze projektu," dodal Panis.

Šéf národnej zbierkotvornej inštitúcie zdôraznil, že od začiatku sa malo rátať s rozsiahlejšou rekonštrukciou, podobnou komplexnej obnove hradu prebiehajúcej v rokoch 1956 - 1989. "Práve v dôsledku celkového nepochopenia problému, prezentovaniu nereálneho, nedostatočného a nepodloženého rýchleho riešenia bol v minulosti vytváraný tlak verejnosti i médií, že hrad už mohol byť dávno obnovený, čo nebolo reálne," upozornil Panis. Uistil zároveň, že súčasná plánovaná obnova prinesie nielen estetický výsledok, ale zohľadní aj všetky požiadavky na návštevu moderného múzea 21. storočia.

V tejto súvislosti zopakoval, že zámerom plánovanej obnovy je zachovať originálne historické konštrukcie a ochrániť autenticitu objektu. Obnova má preto zbaviť hradný komplex nevhodných zásahov havarijných sanácií z minulosti a prinavrátiť zlikvidované prvky tradičnými remeselnými postupmi.

Riaditeľka SNM – Múzea Betliar Tímea Mátéová zdôraznila, že Krásna Hôrka je v súčasnosti síce zatvorená, no nechátra. "Je pripravená na dôkladnú a pedantnú obnovu," deklarovala. Priblížila tiež, že rovnako je na komplexnú revitalizáciu pripravené bezprostredné okolie. Vo vstupnom areáli majú návštevníci nájsť nové parkoviská spĺňajúce aktuálne požiadavky na ekológiu a funkčnú vybavenosť vrátane miest na nabíjanie elektromobilov, elektronického informačného systému. "V rámci služieb v areáli bude takisto fungovať aj informačné centrum, ktoré bude vybavené miestnosťou na multimediálne prezentácie a prezentáciu hradu pre návštevníkov so zrakovým alebo pohybovým obmedzením," doplnila Mátéová.

Na obnove hradu Krásna Hôrka bolo ku koncu roka 2021 preinvestovaných 6.805.175 eur, ktoré pochádzali najmä z poistného plnenia, v menšej miere zo štátneho rozpočtu a verejnej zbierky. Na komplexnú obnovu dolného, stredného a horného hradu plus podhradia vyčlenila vláda takmer 35 miliónov eur.

Hrad Krásna Hôrka zdevastoval 10. marca 2012 požiar, ktorý vznikol na trávnatom poraste na hradnom kopci, odkiaľ sa preniesol na samotný hrad.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.03.2019
SNM: Projekt komplexnej obnovy hradu Krásna Hôrka napreduje
Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka za posledný rok a pol výrazne pokročil. Informoval o tom Tomáš Hollý zo Slovenského národného múzea (SNM). Pri realizácii projektu spolupracovali SNM a ministerstvo školstva so Stavebnou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
viac
26.09.2020
B. Panis: Na Krásnej Hôrke chceme stihnúť budúcoročnú stavebnú sezónu
Slovenské národné múzeum (SNM) chce počas stavebnej sezóny v roku 2021 začať obnovu hradu Krásna Hôrka v okrese Rožňava. Na piatkovom kontrolnom dni na hrade to potvrdil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis, podľa ktorého v súčasnosti na hrade pokračuje archeologický výskum.
viac
30.12.2020
Na obnovu podhradia je potrebná dohoda obce s vlastníkmi stánkov
Ak sa samospráva obce Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava nedohodne s majiteľmi zostávajúcich dvoch stánkov v podhradí Krásnej Hôrky, Slovenské národné múzeum (SNM) v nasledujúcich rokoch zrekonštruuje iba samotný hrad, ale jeho podhradie nie.
viac
11.03.2021
Tender na celkovú obnovu Krásnej Hôrky by mal byť vyhlásený na jeseň
Verejné obstarávanie (VO) na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Krásna Hôrka by malo byť vyhlásené na jeseň, v optimistickom variante do konca augusta 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %