Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
06.02.2023 08:25

Pomník vďaky a priateľstva na Námestí SNP obnovili vďaka dotácii PSK


Pomník vďaky a priateľstva v Bardejove.


Pomník vďaky a priateľstva na Námestí SNP v Bardejove obnovili, rozšírila sa dláždená plocha pietneho miesta a pribudli tam rampy pre imobilných.


Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová s tým, že v rámci druhej etapy projektu, zameraného na modernizáciu pamiatky, sa zrealizovali taktiež ďalšie práce. Umožnila to dotácia kraja vo výške 50 000 eur z programu Výzva pre región.

Časť národnej kultúrnej pamiatky, ktorá pripomína oslobodenie mesta aj samotné SNP, zrekonštruovali v roku 2021 v rámci prvej etapy. "Tentoraz projekt počítal s rozsiahlejšou úpravou objektu, zväčšila sa jeho dláždená plocha a terénne schody a vymenila sa existujúca kamenná dlažba po bočných stranách pietneho miesta. Okrem spomínaných rámp sa existujúci múr obložil korténovým plechom s menami padlých a účastníkov odboja v 2. svetovej vojne. Múr je zároveň podsvietený," priblížila Jeleňová. Po úprave a oprave je pamätník v Bardejove, ktorý tvorí plastika dievčaťa s lipovou ratolesťou od akademického sochára Františka Gibalu, podľa nej dôstojným pietnym miestom so spomienkou na padlých, plne integrovaným do okolitého parku.

Ide o ďalší z projektov zameraných na obnovu kultúrnych pamiatok UNESCO a národných kultúrnych pamiatok, ktoré Prešovský kraj podporil prostredníctvom svojho dotačného programu. "Len minulý rok dal PSK v oblasti kultúry zelenú 23 projektovým zámerom miest, obcí či organizácií a na ich realizáciu poskytol financie spolu vo výške 940 000 eur," uzavrela hovorkyňa.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.02.2019
Meštiansky dom č. 55 v Kežmarku obnovia vďaka dotácii
Meštiansky dom na Hlavnom námestí v Kežmarku obnovia vďaka dotácii z Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na pondelkovom rokovaní o tom rozhodli poslanci, ktorí Múzeu v Kežmarku schválili príspevok vo výške 204.000 eur.
viac
28.10.2020
Renesančnú zvonicu začnú rekonštruovať na jar budúceho roka
Renesančnú zvonicu v Kežmarku začnú v ďalšej etape rekonštruovať na jar budúceho roka. Mesto vďaka úspešnému projektu druhý rok pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa datuje do roku 1515.
viac
12.01.2021
O dotácie PSK sa budú môcť žiadatelia uchádzať v troch programoch
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v tomto roku prerozdelí v rámci svojho dotačného programu z vlastných príjmov štyri milióny eur.
viac
09.03.2021
Na Ľubovnianskom hrade zrekonštruujú severovýchodnú hradbu a nádvorie
Odstránenie havarijného stavu a záchrana severovýchodnej hradby i tretieho nádvoria. To je hlavným cieľom blížiacej sa rekonštrukcie na Ľubovnianskom hrade.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %