Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
14.10.2016 03:00

Poloninské lúky po desiatkach rokov opäť pokosili


Národný park Poloniny.


Horské lúky v Národnom parku (NP) Poloniny v Sninskom okrese po desiatkach rokov opäť pokosili a upravili, čím prispeli k ochrane vzácnych druhov rastlín.


„Práce vykonali za takmer 18 000 eur dve vysúťažené spoločnosti,“ uvádza Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej webovej stránke s tým, že celkovo prešlo manažmentom biotopov viac ako 18 hektárov horských kosných lúk v NP Poloniny. Práce sa sčasti zrealizovali aj na ukrajinskej strane, teda v Užanskom národnom prírodnom parku. Aktivity sa uskutočnili v lokalitách, ktoré sú biotopmi európskeho významu, a to v oblasti Stužice, Riabej skaly, Ďurkovca a masívu Stinskej.      

NP Poloniny je pomenovaný práve podľa prírodného fenoménu – horských lúk nad hornou hranicou lesa. Tie sú poloprírodné, nakoľko vznikli činnosťou človeka v období tzv. valašskej kolonizácie pred približne 500 rokmi. „Od svojho vzniku boli pravidelne, predovšetkým ovcami alebo volmi, striedavo spásané alebo kosené,“ vysvetlil botanik Správy NP Poloniny v Stakčíne Miroslav Buraľ. Podľa jeho slov je vďaka vzniku týchto lúk v súčasnosti Slovensko bohatšie o viac ako 20 východokarpatských druhov rastlín, ktoré sa tu rozšírili v minulosti z územia dnešnej Ukrajiny, ďalej na západ už nerastú.      

Poloninské lúky sa rozprestierajú na miestach hraničiacich s Ukrajinou a Poľskom. Tieto časti boli po druhej svetovej vojne prísne strážené, ich pravidelnej údržbe tunajšími obyvateľmi podľa slov Buraľa bránili miestne a štátne úrady. „Gazdovia v nich preto kosili tajne a ešte nevysušené seno rýchlo z hrebeňov zvážali do dedín,“ vysvetlil. Kosba a spásanie lúk, až na niektoré izolované lokality, prestala v 60. rokoch minulého storočia. „Odvtedy začali zarastať vysokými trávami, čučoriedkami a krovinami, ktoré z nich začali vytláčať vzácne východokarpatské druhy rastlín,“ dodal s tým, že pri pokračovaní tohto nežiaduceho trendu by celkom vymizli.      

Poloninské lúky má Správa NP Poloniny v Stakčíne podľa slov Buraľa podrobne mapovo i fytocenologicky zdokumentované. „Má na nich založených už 20 rokov päť trvalých monitorovacích plôch, na ktorých sleduje, ako na nich prebieha sukcesia a aký manažment je potrebný na ich záchranu." Tieto lúky sú významné nielen z vedeckého a kultúrno-historického hľadiska, ale i z hľadiska rozvoja mäkkého turizmu. „Tým, že sa nachádzajú predovšetkým na hlavných hrebeňoch v NP, poskytujú návštevníkom nádherné panoramatické výhľady nielen na slovenský, ale aj na ukrajinský a poľský národný park,“ dodal botanik.      

Práce boli realizované v rámci nórskeho projektu Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj, ktorý v programovej oblasti Cezhraničná spolupráca Slovensko – Ukrajina pokračuje ďalšími aktivitami. V súčasnosti sa tvoria propagačné materiály na podporu mäkkého cestovného ruchu v NP Poloniny, Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a v Užanskom národnom prírodnom parku. Pracovníci tiež realizujú výrobu diaporamy, edukačných tabúľ, pristúpilo sa k údržbe turistických chodníkov v Uličskej doline a momentálne prebieha i elektronická súťaž na stavbu objektov mäkkého cestovného ruchu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2020
Z bratislavskej zoo previezli samicu zubra do bulharského pohoria Rodopy
Samica zubra európskeho z bratislavskej zoologickej záhrady sa pridala k voľne žijúcim zubrom v rezervácii v bulharskom pohorí Rodopy.
viac
03.02.2021
Cezhraničný projekt o klíme a Dunaji obohatil žiakov o nové poznatky
Zvýšiť povedomie o problematike klimatickej zmeny a jej dosahu na rieku Dunaj v pohraničnom regióne Slovenska a Maďarska bolo cieľom projektu cezhraničnej spolupráce bratislavskej Petržalky a mestskej časti Budapešť-Újbuda.
viac
28.04.2021
Župa vybudovala cyklotrasu medzi kompou Kyselica a obcou Báč
V utorok 27. apríla 2021 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu „SacraVelo – Sieť cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja“, ktorý bol realizovaný v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko a spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
03.08.2022
Kopanecké lúky v Slovenskom raji opäť pokosia ručne
V Národnom parku (NP) Slovenský raj budú po roku opäť kosiť ručne vzácne Kopanecké lúky. Pre ochranárov je to podľa riaditeľa správy NP Tomáša Dražila jeden z vrcholov roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %