Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
06.04.2021 08:25

Polichnianske kraslice boli zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva


Snímka zdroj: (tasr).


Kraslice z dediny Polichno v Lučeneckom okrese boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Podľa slov novohradskej etnologičky Emílie Mázorovej ide o úplne prvý prvok, ktorý sa doň dostal z tohto regiónu.


„Je to vysoké spoločenské ocenenie pre obec Polichno a zároveň aj veľký záväzok pre uchovanie tohto prvku. Uvedený zápis predstavuje aj určitú ochranu prvku na všetkých úrovniach, teda nielen v regióne, ale aj v rámci Slovenska. Zároveň sa ním dáva pocit jasnej kultúrnej identity,“ zdôraznila Mázorová.

Ako ďalej povedala, pôvodne sa podarilo zachytiť 35 rôznych vzorov polichnianskych kraslíc, ale neskorším pokračujúcim výskumom sa ich počet rozšíril na aktuálnych 73. Polichnianske kraslice obyvatelia obce podľa jej slov farbili počas celého veľkonočného týždňa, ale zdobili ich len cez Veľký piatok. „Farbenie bolo vždy veľmi jednoduché. Uvarili cibuľovú šupku, od ktorej sa zafarbila voda. Do nej vložili vajíčka, kde sa zafarbili,“ priblížila etnologička.

Povrch zafarbeného vajíčka následne zdobili leptaním. „Do konca 19. storočia na to používali drievko alebo zápalku, ktorú namáčali do šťavy z kyslej kapusty, a ňou rozrušovali zafarbený povrch vajíčka. Neskôr namiesto šťavy využívali ocot,“ načrtla etnologička a dodala, že pri zdobení vytvárali rôzne geometrické a rastlinné motívy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2017
Čipka Myjavskej pahorkatiny sa zapísala medzi poklady kultúrneho dedičstva SR
Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa začiatkom marca 2017 rozšíril o Tylovú paličkovanú čipku Myjavskej pahorkatiny.
viac
08.11.2017
Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo ďalších 5 prvkov
Dňa 6. novembra 2017 o 15. hodine sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku.
viac
17.01.2018
MK SR spustilo nominácie na zápis do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva
Výzvy na predkladanie nominácií vyhlásilo Ministerstvo kultúry (MK) SR. Termín na predloženie nominácií je do 16. marca 2018.
viac
28.11.2018
Modrotlač zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO
O šiestom zápise Slovenska v prestížnom zozname rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Modrotlač a jej tradícia bola predložená na zápis v rámci spoločnej nominácie s Rakúskom, Českom, Nemeckom, Maďarskom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %