Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v rozhovore s predsedom PSK Petrom Chudíkom.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a prešovský župan Peter Chudík rokovali o situácii v zdravotníctve.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker na pracovnom výjazde v Prešove, ktorý sa uskutočnil v polovici marca, informoval predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka o viacerých avizovaných zámeroch rezortu a ich vplyve na zdravotnú starostlivosť v regióne. Jednou z nosných tém bola otázka budúcich ambulantných pohotovostí. Minister deklaroval zámer zabezpečiť ambulantnú pohotovostnú službu v okresných mestách na celom Slovensku. „Znamená to, že aj v každom okresnom meste Prešovského kraja bude zachovaná pohotovostná služba, čím zabezpečíme dobrú dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil T. Drucker. Minister sa vyjadril aj k plánom budúcich urgentných príjmov a vytvorenia traumatologických centier. „Definovali sme novú sieť, ktorá pozostáva z 32 bodov urgentných príjmov alebo nemocníc, ktoré budú mať urgentný príjem typu jeden a šesť urgentných príjmov typu dva. Ide o najsilnejšie spádové body, kde budú zvážať najťažšie úrazové stavy a kde budú vybudované tzv. traumacentrá, ktoré na Slovensku v súčasnosti chýbajú. Jeden z týchto bodov plánujeme vytvoriť v Nemocnici Poprad, čím by Prešovský kraj získal aj tento typ urgentného príjmu,“ povedal minister.
Osobitnou témou boli regionálne nemocnice. Samosprávny kraj nemá vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti žiadnu polikliniku či zdravotnícke zariadenie, má len majetkový podiel v nemocniciach vo Vranove nad Topľou, Svidníku, v Humennom a Starej Ľubovni. Problematika kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a zachovania jej dostupnosti je však prioritou župy. „Pozitívne vnímam a oceňujem práve takéto typy regionálnych nemocníc, ktoré majú záujem o zlepšovanie svojho prostredia i postavenia v regióne. V kraji tak môžeme hovoriť napríklad o Starej Ľubovni, Bardejove, Snine, kde vidieť snahu manažmentov nemocníc, ktoré dokážu veľmi dobre a kvalitne zabezpečovať obnovu svojho vybavenia a zázemia. Navyše majú záujem, aby zdravotná starostlivosť dobre fungovala,“ uviedol T. Drucker.
Ďalším problémom je zvyšovanie veku lekárov, ktoré pociťuje aj Prešovský kraj. „Veková štruktúra u lekárov pre dospelých naznačuje, že v kraji máme 44 % starších ako 60 rokov, u lekárov pre deti a dorast je to dokonca 53 %. Je to problém, ktorý už dnes sťažuje zdravotnú starostlivosťnajmä v takom ľudnatom regióne, ako je ten náš,“ uviedol Peter Chudík. Župan ocenil aj pracovné výjazdy ministra zdravotníctva a snahe hovoriť o situácii v zdravotníctve priamo v regiónoch.
Čítajte v obecných novinách č. 13-14/2017 na str. 25.