Zľava Tomáš Drucker, minister zdravotníctva, Jozef Dvonč, prvý podpredseda ZMOS a Michal Sýkora, predseda ZMOS. Snímka: (st)
V zariadeniach sociálnych služieb by sa paušál vyplácal podľa počtu a stupňa odkázanosti klientov.
Ak dovolíte, začal by som ošetrovateľskými úkonmi v zariadeniach sociálnych služieb. Je to veľmi vážna téma, ktorá sa týka tak ministerstva zdravotníctva, ako aj ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Populácia na Slovensku starne a zvyšujú sa aj počty ľudí odkázaných na sociálnu a zdravotnú starostlivosť. Tým, že populácia starne, sa zvyšujú aj počty neprenosných ochorení. Ide napríklad o diabetes, onkologické a kardiovaskulárne ochorenia a ďalšie diagnózy. Žiaľ, súčasnosť prináša aj ďalšiu skutočnosť, že títo ľudia sa nedokážu sami o seba postarať a, žiaľ, často ani s pomocou rodinných príslušníkov. Trend, že budeme potrebovať viac zariadení sociálnych služieb s integrovanou sociálnou a zdravotnou starostlivosťou, je čoraz reálnejší. Ľudia, ktorých sa to týka, vnímajú tento problém veľmi citlivo. Dospeli sme k záveru, že sa nemôžeme sústrediť len na zariadenia sociálnych služieb, kde sa mnohí klienti cítia „odložení“. Vytýčili sme si za cieľ viac podporovať aj tzv. agentúry domáceho ošetrovateľstva, čo v praxi znamená v sociálnej a zdravotnej oblasti pomáhať klientom a ich rodinám v ich prirodzenom rodinnom prostredí. Vráťme sa však k ošetrovateľským výkonom. Všetky sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Keď sa však na tie úkony pozrieme z odborno-vecného hľadiska, jednoznačne musíme konštatovať, že nie sú dobre určené a v zásade nič nehovoria.
Pre ilustráciu: ide napríklad o dva úkony, ktoré sa týkajú ošetrenia dekubitov, dva, ktoré sa týkajú preväzov rany a podobne. Skrátka nie je to v poriadku a musíme s tým niečo urobiť.
Jeden z konceptov sme už prediskutovali aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom. Dospeli sme k záveru, že sa musíme viac orientovať na pacienta s určitým stupňom odkázanosti. Inými slovami, uviesť veci do súvislostí. Napríklad pri určitom stupni odkázanosti, ktorý predpokladá určitý počet úkonov podľa stanovenej diagnózy a v súlade s počtom odkázaných pacientov, by platil určitý paušál na tieto úkony. To isté by sme chceli uplatniť aj na počty sesterských miest a na materiálno-technické vybavenie.
Pri určitom stupni odkázanosti na základe diagnózy je pravdepodobný istý počet potrebných úkonov. To by malo smerovať k tomu, že by pre zariadenia platil paušál, ktorý by sa vyplácal podľa počtu odkázaných pacientov. Inými slovami - viac prostriedkov by získali zariadenia, ktoré sa starajú o dlhodobo odkázaných a ich väčší počet, čo by sa malo prejaviť aj v odmeňovaní ich pracovníkov.
Stanovisko k takýmto návrhom musí však zaujať aj ministerstvo financií. Na záver tejto časti chcem zdôrazniť, že naším cieľom nie je v priebehu dvadsiatich rokov vytvoriť tisíce zariadení sociálnych služieb, do ktorých by sme odkladali rodičov, ale pomôcť ľuďom, ktorí sú na to odkázaní, a ich rodinám.
Ďalší dôležitý bod, o ktorom sa hovorí, je počet všeobecných lekárov a ich ordinačné hodiny. Súvisí to však aj s ďalším problémom – lekárskou pohotovostnou službou.
Je známe, že máme dva druhy pohotovosti. Prvou je ambulantná pohotovosť, to sú známe lekárske služby prvej pomoci, v rámci ktorých slúžia všeobecní praktickí lekári či pre dospelých alebo deti. Druhou je ústavná pohotovosť – ústavná pohotovostná služba. Ide o pohotovostnú službu v nemocniciach, kde slúži internista, chirurg, traumatológ, kardiológ, skrátka špecialisti, ktorí zabezpečujú nepretržitú dostupnosť zdravotníckych služieb, alebo tzv. urgenty.
V súčasnom období sme sa snažili zlepšiť predovšetkým tú prvú oblasť zdravotníckych služieb - ambulantnú pohotovosť. To znamená dostupnosť pohotovosti primárneho kontaktu...
Viac v Obecných novinách č. 17-18/2017 na str. 1-2