Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
31.08.2023 01:30

Počet áut prechádzajúcich cez obec Dargov stúpa, OZ apeluje na výstavbu diaľnice


Na snímke zľava starosta obce Dargov Ján Kiš, predseda OZ Diaľnica na Zemplín Peter Báthory, štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Jaroslav Kmeť a člen OZ Diaľnica na Zemplín Ján Kerekeš počas tlačovej konferencie na tému: Diaľnica na Zemplín: Intenzita dopravy cez obec Dargov v Dargove, okres Trebišov v stredu 30. augusta 2023. Snímka zdroj: (tasr).


Počet áut prechádzajúcich obcou Dargov v okrese Trebišov stúpa. Denne ňou prejde takmer 20.500 motorových vozidiel. Vyplýva to z výsledkov merania hustoty dopravy, ktoré na tlačovej konferencii prezentoval predseda občianskeho združenia (OZ) Diaľnica na Zemplín Peter Báthory.


OZ sa naďalej snaží presadzovať výstavbu diaľničného úseku na východnom Slovensku. Do septembrových parlamentných volieb chce osloviť všetky politické strany, aby sa k nej prihlásili.

Manuálne sčítanie realizovali tretí rok po sebe počas druhého a tretieho augustového piatka. "Tento rok prešlo cez Dargov denne v priemere 20 468 vozidiel. Nárast oproti minulému roku je takmer o 600. Normy pre cesty I. triedy, ktoré sú na úrovni od 5000 do 13 000, prekračujeme niekoľkonásobne. Od 14.00 do 18.00 h je tu taká intenzita dopravy, že vozidlá v priemere prechádzajú každé dve až štvrť sekundy," spresnil.

Za neúnosnú považuje situáciu aj starosta obce Ján Kiš. Podľa neho premávka tiež ohrozuje bezpečnosť školopovinných detí, ktoré musia prejsť cez cestu, aby sa dostali k autobusovej zastávke. "Musia ich vodiť rodičia," povedal. Dodal, že premávka ohrozuje aj starších ľudí, ktorí cez hlavnú cestu prechádzajú do obchodu či do kostola. "Je problém vyjsť z dvora autom na hlavnú cestu. Niekedy musí človek čakať desať až 15 minút," dodal.

"Za tri roky nemáme dokončenú ani štúdiu realizovateľnosti a ja by som preto vyzval všetkých politikov, aby okamžite povedali ľuďom na Zemplíne, ako plánujú po voľbách pokračovať s prípravou výstavby a následnou výstavbou diaľnice D1 na Zemplín," povedal Báthory.

Pripomenul, že Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila súťaž na vypracovanie zámeru EIA stavby diaľnice D1 Bidovce – štátna hranica Slovensko/Ukrajina. "Environmentálny zámer ešte nie je vysúťažený. Verím, že to bude čím skôr a plynulo by sa tak po odovzdaní štúdie realizovateľnosti mohlo pokračovať," doplnil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2018
Počas Veľkej noci začne v meste premávať cyklobus
Počas veľkonočných sviatkov začne v Nitre opäť premávať cyklobus. Sezónna linka mestskej hromadnej dopravy v Nitre C35 vyjde do ulíc po prvý raz v piatok 30. marca a premávať bude do 21. októbra.
viac
05.10.2020
Mesto po rokoch obnovilo verejné osvetlenie v časti Prístav
Mesto Trstená obnovilo verejné osvetlenie popri štátnej ceste druhej triedy v mestskej časti Prístav.
viac
29.06.2021
V Banskej Bystrici prebudujú päť svetelných križovatiek
V Banskej Bystrici prebudujú päť svetelných križovatiek, ktoré umožnia aj preferenciu vozidiel mestskej hromadnej dopravy.
viac
19.02.2024
Najväčšie problémy mesta sú nárast hustoty dopravy a parkovanie
Medzi najväčšie problémy mesta Detva patria nárast hustoty dopravy a obmedzenejšie možnosti parkovania. Po prvom roku vo funkcii to TASR povedal primátor Detvy Branislav Baran.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %