Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
17.04.2024 10:05

Po uhryznutí kliešťom možno krv darovať najskôr po mesiaci


Ilustračná snímka Teraz.sk


Po uhryznutí kliešťom možno krv a jej zložky darovať najskôr po jednom mesiaci. Darcovia však nemôžu mať prejavy vedľajších príznakov. Upozornila na to Národná transfúzna služba SR.


"Uhryznutie kliešťom síce pre človeka predstavuje riziko len v prípade, že je parazit prenášačom rôznych ochorení, no pred darovaním krvi musíme mať u darcu istotu, že je absolútne bezrizikový," priblížila na sociálnej sieti.         

Krv možno darovať aj po prekonaní boreliózy, a to pol roka po úplnom vyliečení, ktoré je potvrdené laboratórnym vyšetrením a lekárom. Ľudia, ktorí prekonali kliešťovú encefalitídu, zase môžu darovanie podstúpiť rok po úplnom vyliečení.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.10.2020
V pondelok sa začal 26. ročník kampane Študentská kvapka krvi
V pondelok sa začal 26. ročník kampane Študentská kvapka krvi, a to napriek pandémii nového koronavírusu. Potrvá päť týždňov, do 20. novembra. Informovala o tom programová koordinátorka Slovenského Červeného kríža (SČK) Silvia Kostelná.
viac
24.03.2021
Nemocnica AGEL Komárno vyzýva darcov krvi na pomoc
Nemocnica AGEL Komárno avizuje nedostatok zásob krvi všetkých krvných skupín. Vyzýva preto všetkých darcov, ktorí môžu, aby prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu. Chýbajú hlavne krvné skupiny 0 a A.
viac
05.10.2022
Darcovia krvi sa môžu objednať online cez nový web aj mobilnú aplikáciu
Národná transfúzna služba (NTS) SR spustila novú webovú stránku aj novú mobilnú aplikáciu. Darcovia krvi sa tak môžu objednať online. Informovala o tom projektová manažérka NTS SR Martina Frigová.
viac
10.05.2023
Miestni hasiči darovali krv spoločne, traja z nich prvýkrát
Hasiči z obce Harichovce neďaleko Spišskej Novej Vsi sa nedávno rozhodli spoločne darovať krv. Priamo do zbrojnice k nim prišla mobilná odberová jednotka transfúziologického oddelenia nemocnice v Levoči, ktorej dohromady darovali takmer 7000 mililitrov krvi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %