Ilustračná snímka.
Starší ľudia sú pri triedení komunálnych odpadov zodpovednejší ako mladí. Vyplýva to z odpovedí tisícky respondentov, ktorý pre potreby OZV ENVI - PAK vykonala prieskumná agentúra MNFORCE.
Prieskum prebehol ešte v júni minulého roka. Agentúra oslovila populáciu SR vo veku 18+, pričom sa snažila zohľadniť zodpovedajúcu reprezentatívnosť a proporčnosť zúčastnených z pohľadu veku, pohlavia, vzdelania, miesta bydliska a kraja. Účastníkov starších ako 50 rokov bolo 430.
Konkrétne porovnania
V prieskume 93 percent ľudí starších ako 50 rokov napríklad deklarovalo, že odpad triedi. U mladších do 50 rokov to bolo 83 percent.
V prípade jednotlivých komodít odpovedalo až 84 percent respondentov zo skupiny starších, že plastový odpad vždy triedi. V prípade papiera či skla išlo o tri štvrtiny starších respondentov. Bolo to podstatne viac ako v skupine mladších. „Výsledok potvrdzuje, že starší ľudia sa základné druhy komodít naučili triediť,“ konštatovala Katarína Kretter z ENVI - PAK. „Stále však vidíme priestor na zlepšenie, čomu pomáhame zvyšovaním informovanosti obyvateľstva o triedení.“
Kupujúci neprestali uprednostňovať nízku cenu
Podľa prieskumu si ľudia pri nákupoch všímajú, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale (65 percent) a až 71 percent deklarovalo, že ak by mali tú možnosť, uprednostnili by nakupovanie bezobalových výrobkov! Popri tom ale nižšia cena obalu naďalej ostáva napríklad pre 74 percent starších ľudí dôležitejšia ako obal vyrobený z recyklovaného materiálu.
Ako sa prejavil vplyv zákazu spaľovania odpadov v záhradách a ďalších faktorov
V nedávnej minulosti ľudia na svojich pozemkoch vypaľovali suchú trávu, pálili konáre, lístie, burinu a popri tom končili v ohni aj plasty, staré noviny či iný papier, a tiež obaly z nápojových kartónov. Dnes sú títo ľudia starší, ale spaľovanie sa postupne vytráca (zákon), a cestu ako postupovať s komunálnym odpadom priniesol zákon o odpadoch v roku 2015. „Platí, že v prípade vyššej poctivosti starších ľudí pomáha pri zvyšovaní podielu triedenia dobré nastavenie odpadového hospodárstva v obci,“ dopĺňa K. Kretter. „Kde funguje, ľudia spaľujú minimálne, ale na starých rodičov majú dobrý vplyv napríklad aj vnúčatá, preto ostáva v tomto smere dôležitá nepretržitá edukácia detí v škôlkach či na školách.“