Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
09.05.2023 03:20

Participatívny rozpočet je otvorený pre projekty celý prvý polrok


Ilustračná snímka: (tasr).


Celý prvý polrok je pre Hlohovčanov otvorený proces participatívneho rozpočtu 2023. Už ôsmykrát môžu prostredníctvom neho rozhodovať o využití finančných prostriedkov na projekty vo verejnom priestore, jeho princípy chce mesto občanom predstaviť na verejnom informačnom stretnutí v stredu (10. 5.).


Podľa hovorkyne mesta Miroslavy Hankoščákovej je aktuálne na tento účel vyčlenených 60 000 eur.

"Participatívny rozpočet umožňuje prísť s vlastným nápadom na občiansky projekt či zadanie pre mesto. Na stretnutí priblížime možnosti podávania nápadov, cez ich hodnotenie, hlasovanie verejnosti až po ich samotnú realizáciu. Predstavíme aj občianske projekty a zadania pre mesto, ktoré sa už zrealizovali," uviedla.

V kategórii občianskych projektov možno navrhnúť, ako zmeniť svoje okolie alebo mesto, obyvatelia Hlohovca žiadajú od samosprávy finančnú podporu, a potom ich aj realizujú. V predchádzajúcom 7. ročníku prišli s piatimi takýmito projektmi. V druhej kategórii ide o myšlienku pre verejný priestor, ktorú si na starosť prevezme radnica. Projekty majú dlhodobý prínos pre život v meste, vyžadujú si prípravu a vyššie finančné náklady. Vlani bolo podaným osem takýchto zadaní.

Mesto následne pripravilo hlasovanie, do ktorého sa zapojilo 1599 hlasujúcich, ktorí rozhodli 4593 hlasmi. V prvej kategórii Hlohovčanov najviac oslovila myšlienka osadenia neformálneho sedenia pre domácich i návštevníkov v centrálnej zóne, vyznačenie cykloturistickej trasy na Šianec, zatraktívnenie priestoru pred rodinným centrom ČiPeRko a myšlienka vzniku centra na recyklovanie Poklady z odpadu. V druhej najviac hlasov dostalo zadanie na vytvorenie nízkonákladovej rozhľadne Vinkel – vyhliadka. Za ním skončili Fraštacká hojdačka nad mestom na vyhliadke Šianec a fotopasce na čierne skládky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2020
Stredoškoláci z Trnavského kraja majú vlastné participatívne rozpočty
Po podpore občianskych aktivít i dotáciách pre mestá a obce sa Trnavský samosprávny kraj (TTSK) rozhodol spustiť pilotný projekt participatívneho rozpočtu (PR) pre stredné školy.
viac
17.10.2022
Participatívny rozpočet podporí Fraštackú hojdačku aj fotopasce
Päť občianskych projektov a osem zadaní pre mesto priniesli v tomto roku Hlohovčania do mestského participatívneho rozpočtu na rok 2023.
viac
04.01.2023
Mesto podporí z participatívneho rozpočtu verejnoprospešné projekty
Mesto Nové Zámky podporí aj tento rok verejnoprospešné projekty, ktoré budú financované z participatívneho rozpočtu. Ako informovala radnica, skupiny občanov môžu svoje projekty predkladať od 9. do 31. januára.
viac
28.02.2023
Verejnosť rozhodne o víťaznom projekte v rámci participácie
Verejnosť rozhodne o tom, ktorý z troch projektov bude podporený v rámci participatívneho rozpočtu mesta Humenné. Verejné hlasovanie bude spustené v stredu (1. 3.) a potrvá do 19. marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %