Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
20.08.2020 12:15

Otvorenejšiu vedu bude reprezentovať národná stratégia


Snímka zdroj: (tasr).


Otvorený prístup k vedeckým dátam či lepšia infraštruktúra, aj to sú ciele pripravovanej Národnej stratégie pre otvorenú vedu. Informoval o tom odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.


„Národná stratégia pre otvorenú vedu vznikla ako jedna z úloh akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2020 - 2021. Jej cieľom je zlepšiť dostupnosť výsledkov slovenskej vedy v záujme integrity, reprodukovateľnosti, efektivity, viditeľnosti. Taktiež má zvýšiť transparentnosť výskumných procesov,” uviedli z odboru podpory otvorenej vedy a výskumu Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Ako dopĺňajú, dostupnosť aktuálnych vedeckých informácií zo spoľahlivých zdrojov a spolupráca všetkých aktérov pri ich získavaní, zdieľaní a sprostredkovaní verejnosti sa ukazuje ako kľúčový faktor pri úspešnom prekonávaní výziev, ktorým spoločnosť čelí.       

Európska komisia, ktorá presadzuje otvorený model vedy a výskumu, odporúča členským štátom zaviesť národné stratégie v tejto oblasti. „Medzi strategické ciele Národnej stratégie pre otvorenú vedu patrí otvorený prístup k vedeckým publikáciám financovaných z verejných zdrojov, otvorený prístup k vedeckým dátam, rozvoj technickej infraštruktúry pre otvorenú vedu, systém financovania otvorenej vedy, ochrana autorských práv a práva duševného vlastníctva, vzdelávanie v oblasti otvorenej vedy, otvorené vzdelávacie zdroje, miesto otvorenej vedy v hodnotení vedy a výskumu, ako aj občianska veda,” konkretizujú z CVTI SR. Cieľovými skupinami stratégie sú vedecké a akademické inštitúcie, vedecko-výskumní a akademickí pracovníci, študenti, organizácie vedy a výskumu, vláda a výkonná moc, školy, knižnice, archívy, múzeá a galérie, vydavatelia publikácií vo forme otvoreného prístupu a verejnosť.       

Väčšina krajín Európskej únie už národnú stratégiu zaviedla. „V posledných rokoch badať na Slovensku zmenu infraštruktúry na inštitucionálnej úrovni. Je to zapríčinené tlakom Európskej komisie na uverejňovanie výsledkov vedeckých projektov prostredníctvom otvoreného prístupu,” priblížilo CVTI SR. Zvýšil sa i záujem o problematiku otvorenej vedy zo strany akademických pracovníkov, študentov a knihovníkov.       

Súčasťou Národnej stratégie pre otvorenú vedu je aj akčný plán otvorenej vedy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.09.2020
Ako bude vyzerať Strategický plán SR pre investície z eurofondov 2021-2027?
Rezort výstavby, regionálneho rozvoja a informatizácie predstavil návrh čerpania eurofondov v novom programovom období 2021-2027 prostredníctvom Strategického investičného plánu Slovenska alebo v ktorom sa má investovať takmer 13 mld. eur z eurofondov.
viac
07.10.2020
Národná adaptačná stratégia má zvýšiť pripravenosť Slovenska na zmenu klímy
Akčný plán na implementáciu stratégie adaptácie SR na zmenu klímy (NAP) má pomocou adaptačných opatrení a úloh zvýšiť pripravenosť Slovenska na dôsledky zmeny klímy.
viac
15.07.2021
Akčný plán Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti
Vláda v stredu schválila návrh Akčného plánu realizácie Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 až 2025.
viac
16.07.2021
Plán obnovy dostal oficiálne zelenú
Plán obnovy a odolnosti SR dostal oficiálne zelenú aj od ostatných členských štátov EÚ na rokovaní Rady pre hospodárske a finančné záležitosti, čím sa ukončil schvaľovací proces.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %